Özel eğitim ile engeller aşılıyor (1)

Giriş Tarihi: 13.9.2013
Okullar açıldı. İlk ders zili de miniklere çaldı. Küçücük bedenler hayat eğitiminde ilk adımı da atmış oldu. Tüm çocuklarımıza yeni öğretim yılında zihin açıklığı ve başarılar diliyorum.
Eğitim önemli... Sağır, yarı sağır, kör, zekâca geri, bedensel engeli olan ya da davranış bozuklukları gösteren engelli çocuklar için özel okullar hizmet veriyor. Hem izlenimlerimizi hem de MsxLabs&Temel Britannica'nın özel eğitim alanındaki araştırmasını sizlerle paylaşmak istedim.

Görme engelliler

Görme sorunu olan çocuklara Braille alfabesi eşliğinde eğitim veriliyor. Bu çocuklar önceden okunarak teybe kaydedilmiş kitapları dinleyerek Braille' le yazılmış kitapları parmak uçlarıyla okuyup, özel yazı makinesi ile yazı yazmaları sağlanıyor. Görme duyuları zayıf olup tam anlamıyla kör olmayanlar ise büyüteç yardımıyla okuma yetisini kazanıyor..
Bu durumda olanlar basılı kitapları daha parlak ve net gösteren kapalı devre televizyon izleyebiliyor.
Normal okullara giden görme özürlü çocukların özel yardım şart. Bu okullarda kabartma haritalar, hesap yapmak için abaküs ve sesli hesap makinesi gibi araç gereçler eşliğinde eğitim alabiliyor. Ayrıca körlere yön bulmaları için baston kullanmayı ya da köpek eşliğinde yürüme eğitimi veriliyor.

Zekâ geriliği olanlar

Bazı çocuklar, diğer çocuklara göre normalin altında bir zekâya sahip. Bu çocuklar "normal zekâ düzeyinin altında" ya da "geri zekâlı" olarak tanımlanıyor.
Zekâ geriliği olan çocukların görünüşleri genellikle öbür çocuklardan pek farklı değildir. Kör ya da doğuştan felçli ağır özürlüler ise ne konuşabilir, ne de konuşulanı anlayabiliyor. Birçok ülkede hafif özürlü çocuklar normal okullara alınmakla birlikte ayrıca özel derslerle destekleniyor. Sınıf arkadaşları gibi onlar da okuma, yazma, aritmetik ve el becerileri öğrenip, beden eğitimi derslerine ve eğlencelere katılıyor. İleri sınıflarda ise el sanatı öğretilerek iş becerisi kazanmalarına destek verilip fabrikalarda ve kamu kuruluşlarında iş bulmaları sağlanıyor.
Orta ya da ileri derecede zekâ geriliği olanlara özel eğitim veriliyor. Önemli olan kendi kendilerine yeterli olabilmelerini sağlayarak giyinmek, soyunmak, yemek yemek, yüz ve vücut temizliği, dikiş, yemek pişirmek ve ev işlerine ilişkin beceriler kazanmaları sağlanıyor.
Ağır beyin sakatlığı olanlara ise öğretme olasılığı çok zayıf. Onlara ellerini ayaklarını oynatabilmeyi, dinlemeyi ve bazı sözleri çağrıştıran sesler çıkarmayı öğretmek için çaba gösteriliyor.

Bedensel engelliler

Bazı bedensel özürlü çocuklar koltuk değneği ya da tekerlekli sandalye yardımıyla çevrelerindeki okullara gidebiliyor. Modern araç gereçler sayesinde okullardaki etkinliklerin birçoğuna katılıp, özel kalem tutacakları ile yazmalarına yardımcı olunuyor, yazı makineleri ve bilgisayarlar özürlülerin gereksinimlerine göre ayarlanabilyor

cemalettin.gursoy@sabah.com.tr SMS: CG yaz 4122'ye gönder. (1.60 TL) MH: 0216 531 73 73

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Özel eğitim ile engeller aşılıyor (1)
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN