Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gedelek turşusu mönüye girdi

Bursa Orhangazi'ye bağlı Gedelek köyünde üretilen turşunun ünü, Türkiye sınırlarını aştı. Avrupa'ya ve Türk cumhuriyetlerine ihraç edilen turşu, son olarak fast food şirketlerinin de mönüsüne girdi

Giriş Tarihi: 22.9.2013
Orhangazi ilçesine bağlı Gedelek köyünde üretilen ve ünü ülke sınırlarını aşan turşu, fast-food zincirlerinin mönülerinde de kendisine yer buldu. Yılda yaklaşık 45 bin ton turşu üretimiyle bin 500 kişiye istihdam sağlanan köyden, Avrupa'dan Türk cumhuriyetlerine kadar birçok ülkeye ihracat yapılıyor. Gedelek Köyü Muhtarı Osman Trak, Gedelek turşusunun kalitesi ve lezzetinin, köyün kireçli suyunun turşuya doğal bir sertlik vermesinden kaynaklandığını, diğer bölgelerdeki imalathanelerde ise bu sertliğin suni yollarla sağlandığını söyledi.

KÖY DE 48 İMALAT HANE VAR
Köyde turşu imalatının geçmişinin çok eskilere dayandığını belirten Trak, "1920'li yıllarda Gemlik'te Rumlar oturuyordu, Girit'te de Türkler. Girit'teki Türklerle Gemlik'teki Rumları mübadele ettiler. O arada Prevezeli Rıfat Minare, Gemlik'e gelirken turşu tezgâhıyla geliyor ve eline salatalık tohumunu alarak köyleri geziyor. Gedelek'teki su kaynağını görünce 'Bu köy ideal bir köy' diyor ve turşuluk sebze yetiştirmek için köylüleri özendiriyor. Salatalık ekenlere avans dağıtıyor. Teşvik ediyor köylüyü ve bu şekilde köylü ekime başlıyor" dedi. Gemlik'te konserve fabrikası bulunan Rıfat Minare'nin yanında çalışan babasının, 1949'da buradan ayrılarak Gedelek'te turşu imalatına başladığını anlatan Trak, zamanla üretimin diğer aileler arasında yayıldığını bildirdi. Köyde imalathane sayısının 48'e ulaştığını belirten Trak, Uluslararası fast-food zincirlerine turşu tedarik ettiklerini kaydetti. Trak, "İhracat, Türk cumhuriyetlerine, Avrupa'ya, buralara gidiyor. Mesela bizim Berrak turşusu, McDonald's'ın üç numara salatalığını veriyor. Tabii bu her yere gidiyor, dünyada McDonald's'ın olduğu her yere gidiyor. Bunun yanında direkt ihracat yapmayıp da kendi ürettiği malı ihracatçıya veren imalathaneler de var" diye konuştu.

ÇEŞİT ÇEŞİT
Köyde salatalık, biber, domates, lahana, havuç, acur, kelek, fasulye, patlıcan sarma, kırmızı biber dolma ve lahana sarma gibi 20 ana çeşitte turşu üretildiğini belirten Muhtar Osman Trak, ayrıca her sebzenin kendi arasında da çeşitli turşularının yapıldığını, böylece çeşit sayısının 50'yi bulduğunu bildirdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gedelek turşusu mönüye girdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN