Türkiye'nin en iyi haber sitesi

OİB ilke imza attı

Giriş Tarihi: 22.9.2013

Pekin'de yalnızca parlamenterlerle üst düzey diplomatların girebildiği parlamento binasının kapıları TAYSAD ve OİB temsilcilerinden oluşan Türk heyeti için açıldı

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği'nin (OİB) organizasyonunda ve Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği'nin (TAYSAD) desteğiyle Çin'de temaslarda bulunan otomotiv endüstrisi, burada en üst diplomatik seviyede ağırlandı. Çin Halk Cumhuriyeti parlamento binasında düzenlenen 7'nci Çin Halk Cumhuriyeti Uluslararası Otomotiv Parçaları Geliştirme Forumu'na TAYSAD Başkanı Mehmet Dudaroğlu ile beraber konuşmacı olarak OİB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Kabatepe de katıldı. Çin Halk Cumhuriyeti'nin en önemli merkezi olan Tiananmen Meydanı'ndaki Parlamento Binasında ağırlanan Türk heyeti, otomotiv dünyası durum değerlendirmesi zirvesine de katıldı. Çin Halk Cumhuriyeti'nin tarihine ışık tutan ve ülkeyi güçlü kılan parlamento binasında Türk heyeti adına konuşan OİB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Kabatepe, iki ülkenin kültürel, ekonomik alanlardaki işbirliğine değindi.

2013 TÜRK KÜLTÜRÜ YILI
Çin'de 2013'ün Türk Kültür Yılı olması nedeniyle iki ülke arasındaki ilişkilerin olumlu bir seyir izlediğini aktaran Kabatepe, özellikle otomotiv endüstrisi adına işbirliğinin artırılması gerektiği üzerinde durdu. Türkiye'deki otomotiv endüstrisinin gelişim sürecini anlatan Kabatepe, ülkenin bugün özellikle yan sanayide ulaştığı kalite, esnek üretim ve lojistik gibi birçok alandaki avantajları anlattı. Çin ile Türkiye'nin global kriz döneminde ekonomik büyüme adına paralel ve ilk sıralarda gelişme göstererek önemli başarılara imza atan sayılı ülkeler arasında yer aldığını ve otomotiv endüstrilerinin her iki ülkenin de bu başarısında önemli pay sahibi olduğunu ifade etti.

'TÜRKİYE ANAHTAR ÜLKE'
Kabatepe, "Türkiye Avrupa'da ticari araçta en büyük ve önemli üretici. Binek araçlarda ise özellikle yan sanayimiz Bentley'den Porsche'ye, Jaguar'dan BMW ve Mercedes'e kadar en seçkin markalara ürün tedarik ediyor. Çinli otomotivciler de ülkemizde yatırım yaparak Avrupa pazarının kapılarını ülkemizden aralayabilir. Bunun yanı sıra ülkemizin gelişmiş yan sanayinden tedarik ve ana sanayi ile de ortak projelerde geliştirilebilir, bu sebeple kendilerini yatırım ve işbirliğine davet ediyoruz" diye konuştu. Pekin'de en üst düzeyde ağırlanmalarının önemine değinen Kabatepe, Çin hükümetinin Türkiye'ye verdiği önemi gösterdiğini, parlamento binasının kapılarının Türk heyetine açılmasının da büyük onur olduğunu söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
OİB ilke imza attı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN