Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Osmangazi'nin köyleri 'yı geziyor

Giriş Tarihi: 26.9.2013 10:50

Osmangazi Belediyesi tarafından hayata geçirilen, 'Köyümüz Mahallemiz Kültür Gezileri' projesi kapsamında, köylerinden minibüslerle alınan kadınlar, 'nın tarihi ve turistik mekanlarını ilk kez görüp tanıma fırsatı buluyor.

İlçeye bağlı köylerde yaşayan kadınların, 'nın tarihi ve turistik yerlerini gezip görmelerini sağlayacak kültür gezileri projesini hayata geçirdi. Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, 'Köyümüz Mahallemiz Kültür Gezileri' adı altında hayata geçirdikleri projenin, Bursa'da yaşayıp kentin tarihi ve turistik yerlerini görme imkanına sahip olmayan köy kadınlarının, yaşadıkları kenti tanımalarını sağlamayı hedeflediklerini ifade etti.

Başkan Mustafa Dündar, 'Tarihi ve kültürel miras yönünden dünyanın sayılı kentlerinden biri olan Bursa'da yaşayıp, bu kenti tanımayan çok insanımız var. Bizler, Osmangazi'ye bağlı köylerimizde yaşayan ve bu kenti tanımayan insanımızın Bursa'yı tanımasını istedik. Bu amaçla tahsis ettiğimiz midibüsümüz, her gün ilçemize bağlı bir köyümüze giderek, köyde yaşayan kadınlarımızı alıp Bursa'ya getirecek. Bu vatandaşlarımız, bir rehber eşliğinde kentin tarihi ve turistik yerlerini gezerek, bu şehri tanıma fırsatı bulacak' dedi.

Proje kapsamında ilk olarak Tuzaklı köyünden 25 kişilik kafile, Osmangazi Belediyesi'nin tahsis ettiği özel midibüs ile Bursa'ya getirildi. Bir rehber eşliğinde Tophane, Osmangazi ve Orhangazi türbeleri, 1. Murat Hüdavendigar Camii, Ulucami, Yeşil Türbe, Emirsultan gibi, Bursa'nın en önemli tarihi ve turistik yerlerini gezen Tuzaklı köyünün kadınları, öğlen Sukaypark'ta yemek yedi. Belediye Başkan Yardımcısı Halil Döner'in eşlik ettiği yemeğin ardından, 'Köyümüz Mahallemiz Kültür Gezileri' projesinin ilk kafilesine, Başkan Mustafa Dündar adına Başkan Yardımcısı Halil Döner tarafından çeşitli hediyeler verildi.

Projenin ilk konukları olan tuzaklı köyünün kadınları, kendilerini köyden alıp bu güne kadar çok isteyip bir türlü görme fırsatı bulamadıkları tarihi yerleri, rehber eşliğinde gezip tanıma fırsatı sağlayan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar'a teşekkür etti. Bir gün boyunca Bursa'nın tarihi ve turistik mekanlarını gezen Tuzaklı Köyünün kadınları, günün sonunda yüzlerinden okunan mutluluk ile köylerinin yolunu tuttu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Osmangazi'nin köyleri Bursa'yı geziyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN