Türkiye'nin en iyi haber sitesi

3 kuşaktır muhtarlar

İnegöl'deki Yenice Mahallesi'nde muhtarlık görevi 71 yıldır aynı ailenin bireyleri tarafından yürütülüyor. Babasının muhtarlık görevini dedesinden devraldığını söyleyen Muhtar Halil Peynirci 26 yıldır bu görevi başarıyla sürdürüyor

Giriş Tarihi: 11.10.2013
İnegöl'ün en köklü mahallelerinden olan 10 bin nüfuslu Yenice, 71 yıldır Peynirci Ailesi üyeleri tarafından yönetiliyor. Muhtarlık görevini 28 yıl yapan babası Süleyman Peynirci'nin vefatından sonra bu işe 27 yaşında soyunan Halil Peynirci, bu kadar uzun süre muhtarlık yapmalarını halkla kurdukları iyi diyaloga bağlıyor. 1907'de kurulan Peynircioğlu Süt Ürünleri işletmesinde muhtarlık görevini yürüten Halil Peynirci, muhtarlık işlemlerinden aldığı ücretleri de huzurevi ile engelliler derneğine gönderiyor.

TÜRKİYE'NİN EN GENÇ MUHTARI

1986'da muhtarlık görevini babasından devraldığını söyleyen Halil Peynirci "1942'de muhtar seçilen dedem Hüseyin Peynirci vefat edince, babam muhtarlık yapmaya başladı. Babamın 1986'ya kadar yapmış olduğu muhtarlık görevini daha sonra ben devraldım. 26 yıldır görevimin başındayım" dedi. 27 yaşında Türkiye'nin en genç muhtarı olarak koltuğa oturduğunu anlatan Peynirci "Yerel seçimlerde İnegöl'ün en köklü mahallelerinden olan Yenice'de muhtarlık makamına yeniden adayım. Dede ve baba mesleğini ömrümün yettiği kadar devam ettirmeyi düşünüyorum" diye konuştu.

İŞLEM ÜCRETİ HUZUREVİNE
Vatandaşa 18 saat hizmet verdiklerini anlatan Peynirci "Dedem ve babam muhtarlık işlemlerini daima 1907'de kurulan aile işletmemiz Peynircioğlu Süt Ürünleri'nde yapmış. Ben de muhtarlık işlemlerini burada yürütüyorum. Mahalle halkına günün 18 saati muhtarlık hizmeti veriyoruz. İnsanlar artık burayı peynirci dükkânından çok muhtarlık binası olarak biliyor. Belediye tarafından verilen muhtarlık binasını Muharip Gaziler Derneği İnegöl Temsilciliği'ne verdim" dedi. Muhtarlık işlemlerinden alınan ücretlerin huzurevi ile engelliler derneğine gönderildiğini ifade eden Muhtar Peynirci "Babam muhtarlık yaptığı sırada muhtarlık işlemlerinden para almıyordu. Vatandaştan alınan işlem ücretleri 26 yıldır İnegöl Belediyesi Huzurevi'ne gidiyor. Ücretlerin bir kısmı da İnegöl Zihinsel Engelliler Derneği'ne gönderiliyor. Bu ücretler derneğimize tekerlekli sandalye olarak geri dönüyor. Bu sayede engelli kardeşlerimizi sevindiriyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
3 kuşaktır muhtarlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN