Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Balık ölümleri isyan ettirdi

İnegöl'de balık ölümleriyle gündeme gelen Kulaca Deresi, zehir akıtmaya devam ediyor. Tedirgin olan köy sakinleri seslerini TBMM'ye duyurmak için imza kampanyası başlattı

Giriş Tarihi: 13.10.2013
Geçtiğimiz yıllarda yüzdükleri, su içtikleri ve balık tuttukları derenin ölüm deresi haline gelmesine isyan eden Kulaca köyü sakinleri seslerini duyuramamaktan şikâyetçi. Köy muhtarlığı öncülüğünde eyleme hazırlanan köylüler imza kampanyası başlattı. Derede yaşanan kirlilik nedeniyle çocukların cilt kanseri olmasından korktuklarını belirten köy sakinlerinden Ahmet Bayrak "Deredeki su o kadar pis akıyor ki zaman zaman sular köpürüyor. Tarlaları sulayamıyoruz. Çiftçi ürün alamıyor. Yetkililerden çözüm bekliyoruz. Derenin ıslah edilmesi şart" dedi.

'LAFTA KALMASIN'
"Hayatımız bu derede balık tutmak ve yüzmekle geçti" diyen köy sakini Selçuk Battal "Önceki yıllarda derede yüzülüyordu ve balık tutuluyordu. Dereden su içiliyordu. Şimdi hayvanlar dahi dereden su içmiyor. Balık tutamıyoruz. Bitkilerimizi sulayamıyoruz. Tarladaki verimi düşürüyor. Deremize bir yerden atık geliyor ama nereden geldiğini bilmiyoruz. Bunun araştırılmasını istiyoruz" diye konuştu. Deredeki kirlilikten köy yakınındaki fabrikaları sorumlu tutan Refik Yılmaz da "Yukarıdaki fabrikalar kurulduğu günden bu yana deremizde pis ve zehirli su akıyor. Yetkililerin geliyorlar ama yapılan hiçbir şey yok. Söyledikleri sadece lafta kalıyor" dedi. Kulaca Köyü Muhtarı Mehmet Çevik derenin temizlenmesi için imza toplamaya başladıklarını belirtti. Çevik "Toplanan imzaları Ankara'ya göndereceğiz. Dere boyunda bulunan 8 köy ile gerekli çalışmayı yapıyoruz. Derenin bir an önce eski haline dönmesini istiyoruz" diye konuştu.

FABRİKALARIN ATIK SULARI DENETLENSİN
Çocukken balık tuttukları, yüzdükleri derenin artık yanından geçilmez bir hale geldiğini ve hastalık saçtığını belirten köylüler dere yakınındaki fabrikaların atık sularının denetlenmesini istiyor. Köy sakinleri "Önceki yıllarda derede yüzülüyordu ve balık tutuluyordu. Dereden su içiliyordu. Şimdi hayvanlar dahi dereden su içmiyor. Balıklar neden ölüyor araştırılsın" diyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Balık ölümleri isyan ettirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN