Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mobilyacılar kan ağlıyor

Giriş Tarihi: 13.10.2013

Geçtiğimiz yıl Ortadoğu ve Afrika pazarlarına yaptığı ihracatı hızla artıran İnegöllü mobilyacılar, Mısır ve Suriye'deki olaylar nedeniyle duraklama yaşıyor

Mısır ve Suriye'de yaşanan olaylar nedeniyle bu iki ülkeye mobilya satışı yapamayan İnegöllü mobilyacılar kan ağlıyor. İnegöl'den şu anda Mısır ve Suriye'ye mobilya ihracatının durma noktasına geldiğini belirten mobilyacılar, bu iki ülkede yaşanan üzücü olayların sona ermesinin ardından yeniden mobilya satışlarının başlayacağını umut ediyor. İnegöl Mobilyacılar Odası Başkanı Özcan Ayhan iç savaş başlamadan önce Suriye'ye yılda 10 milyon dolar ihracat yaptıklarını, ancak bu yıl hiç satış gerçekleştiremediklerini ifade etti. Mısır'a da her yıl 5 milyon dolar ihracat yaptıklarının altını çizen Ayhan, aynı durgunluğun bu ülkede de yaşandığının altını çizdi. Mısır'da da şu anda yaşanan olaylar nedeniyle herkesin can derdinde olduğunu belirten Ayhan "Mısır'a demokrasi gelmeden, bu ihtilal bitmeden yeniden Türkiye'nin Mısır'a mal satması zor görünüyor. Suriye'de ise yüzlerce insan katlediliyor. İçler acısı bir durum. Biz ilk önce savaşın bitmesini istiyoruz. İnsanlar huzura ersin. Mısır ve Suriye'de normal hayatlarının başlamasıyla birlikte biz de oraya mobilya satacağız. İnşallah Mısır ve Suriye'de yaşanan üzücü olaylar bir an önce biter. İnsanlar bir nefes alır, biz de sonra ticareti düşünürüz" dedi.

'KALİTEMİZİ TERCİH EDİYORLAR'
Mısır ve Suriye başta olmak üzere pekçok Ortadoğu ülkesinin mobilyada İnelgöl'ü tercih ettiğini belirten Ayhan "Bu ülkelerin üretim yapan en yakın komşularından birisiyiz. Kalitemiz ve çizgimiz onlara hitap ediyor. Olaylar bittiğinde mobilya satışlarının yeniden başlayacağını düşünüyorum" diye konuştu. 4-9 Kasım'da Modef Expo Fuarı'nın düzenleneceğini bildiren Ayhan, fuarın İnegöl mobilyacısına önemli katkı sağlayacağını söyledi. İhracat sezonunun açıldığını belirten Ayhan, fuar ile birlikte Avrupa ülkelerine ihracatın artacağını, bu kışı diğer kışlardan daha rahat geçireceklerini ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mobilyacılar kan ağlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN