Ayvalık'ta yeni tabiat parkı revizyon planına tepki

Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde, Orman ve Su İşleri Bakanlığınca, Türkiye'nin en büyük tabiat parklarından biri olan Ayvalık Adaları Tabiat Parkı'nda 2004 yılına ait revizyon planının, 2009 yılında yenilenen Uzun Devreli Gelişme Revizyon Planı haline dönüştürülmesine Ayvalık Adaları Tabiat Parkı Koruma Platformu tepki gösteriyor.

Giriş Tarihi: 21.10.2013 15:56
Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın yeni revizyon planı tasarısına sert tepki gösteren platform üyeleri yaptıkları yazılı bir basın açıklamasıyla karara şiddetle itiraz ederek yeni ve kapsamlı bir mücadeleye hazırlandıklarının mesajlarını verdi. Ayvalık Adaları Tabiat Parkı Koruma Platformu tarafından yapılan yazılı basın açıklamasında, 'Ayvalık Adaları Tabiat Parkı bilindiği üzere Türkiye'nin en büyük Tabiat Parkıdır. 20 Ada, anakaradan bir parça ve deniz dahil olmak üzere yaklaşık 18.000 hektarlık bir alanı kapsamaktadır.

İçerisinde farklı mini ekosistemler barındıran ve çeşitli endemik türler olmak üzere çok sayıda bitki ve balık türü ile korunması gereken çok özel bir alandır. Akdenizde sadece iki yerde bulunan Kızıl Mercanlar Parkımız içerisinde yer almaktadır. Kuzey Ege'nin bu nadide parçası hem doğal güzellikleri hem de bozulmamış özellikleri ile uzun zamandan beri çeşitli sermaye gruplarının gözde rant alanlarına dönüşmüş durumdadır.

Tabiat Parkına yönelik olarak: Rüzgar Elektrik Santralleri (RES) için, maden için, otel için, çeşitli turizm faaliyetleri için, konut ve kooperatif için çok sayıda sermaye gruplarının girişimleri olduğunu biliyoruz. Ayvalık Tabiat Platformu olarak 2009 yılından beri Parkımızı korumak için mücadele ediyoruz' ifadeleri yer aldı. Ayvalık Adaları Tabiat Parkı'nın, 2004 yılı planları, 2009 yılında revize edilerek sermaye gruplarının hizmetine açılmak istendiğinin hatırlatıldığı açıklamada, 'Buna karşı Danıştay nezdinde çok sayıda dava açarak mücadelemizi yargıya taşıdık. Ayvalık halkının ve demokratik kitle örgütlerinin desteği ile 10.000 TL'yi aşan yargı ve bilirkişi ücretini toplayarak mahkemeye gönderdik. Çeşitli kampanyalarla sesimizi duyurmaya çalıştık ve birlikte mücadele ederek başardık.

Birlikte mücadelemiz önce hukuk nezdinde sonuçlandı ve Danıştay 6. Dairesi bizi davamızda haklı buldu. Davamız Çevre Bakanlığının temyiz etmesi nedeniyle şu an sonuçlanmayı beklemektedir. Henüz Danıştay tarafından lehimize verilen karara ilişkin dava sonuçlanmadan tekrar aynı içerikte bir plan yapılarak Ayvalık Adaları Tabiat Parkı planlarının revize edilmesi öncelikle hukuka aykırıdır.

Danıştay'ın iptal ettiği hükümlerin yeni plana tekrar konması, bu da yetmiyormuş gibi planda Rüzgar Elektirik Santrallerine ilişkin özel hüküm konması ise planın kimin talepleri ile yenilendiğinin habercisidir' denildi. Açıklamada, 'Tabiat Parkında müze olması gereken yapılara 'foksiyon yükleme' maddesinin geri getirilmesi ile kişilere ait arazilerin yasal zorunluluk olarak kamulaştırılması maddesi varken tam tersi olarak Park içinde kamuya ait arazilere 'satış ve kiralama maddeleri konması', bu alanların nasıl kullanılacağına ilişkin yeni hükümler getirilmesi, mutlak koruma alanlarının ortadan kaldırılması, kamuya ait alanların özellikle seçilmiş bir bölümüne özel mülk ve tarım arazileri için konmuş kriterlerin aynısının uygulanması, kamu arazileri başta olmak üzere, Parkın neredeyse tamamındaki koruma kalkanının isim değişiklikleri adı altında zayıflatılması, Cunda'nın kuzey bölümünde RES için ayrıldığı söylenen alanların (Pateriça ile Maden Boğazı arası) Mutlak Koruma statüsünden çıkartılması gibi kimi hükümler göstermektedir ki yeni plan da sipariş bir plandır. Plan AKP eli ile gerçekleştirilmiştir. Siparişi verenler ise Tabiat Parkımızı talan etmek isteyen bir avuç sermaye grubudur.

Halkın Tabiat Parkı içindeki yürüyüş yollarını kısıtlayan ve kimi yürüyüş yolları Sabancılar'ın Ay Işığı Manastırı'na çıkıyor diye o yürüyüş yolunu kaldıran anlayış, sermayeye gösterdiği özeni parkın gerçek sahibi olan halk için göstermemiştir. Parkın koruma duvarlarını kaldırmak isteyenler doğa ve yaşam düşmanıdırlar. Ülkemizde zaten çok az olan özel koruma alanları bu tür sipariş planlarla tamamen yok edilmek istenmektedir' ifadelerine yer verildi.

AYVALIKLI ÇEVRECİLER MÜCADELEDE KARARLI
Ayvalık'ta faaliyet gösteren 27 sivil toplum kuruluşunun temsilcileri tarafından oluşturulan Ayvalık Adaları Tabiat Parkı Koruma Platrformu'nun yaptığı basın açıklamasında, 'Bizler bu Revizyon Planının arkasındaki gerçeği biliyoruz. Daha önce başaramadılar, yine başaramayacaklar. Ayvalık halkı olarak Tabiat Parkımıza sahip çıkacağız. Gerekirse yargı yolu dahil olmak üzere, her türlü eylemle karşı koyacağız. Dün Tabiat Parkımızı vermedik, bugün yine vermeyeceğiz.

Ayvalık Tabiat Platformu olarak, başta belediyeler olmak üzere tüm halkımızı ve sivil toplum örgütlerini Tabiat Parkına sahip çıkmaya çağırıyoruz. Tabiat Parkı bizimdir, bizim kalacak. Sermaye elini Tabiat Parkımızdan çek. Doğa düşmanı AKP parkımızdan çık. Ayvalık Adaları Tabiat Parkını vermeyeceğiz' denildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ayvalık'ta yeni tabiat parkı revizyon planına tepki
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN