Anılar da kül oldu

Giriş Tarihi: 27.10.2013

Bursa'nın İnegöl ilçesindeki 200 yıllık Beylik Han'ın geçtiğimzi hafta çıkan yangında kül olması, çocuklukları tarihi handa geçmiş bölgedeki esnaf ve vatandaşı derinden etkiledi

İki asırlık geçmişe sahip tarihi Beylik Han'ın yangında birkaç saat içinde yok olması, hayatının büyük bölümünü handa geçiren esnafı ve vatandaşları üzünütüye boğdu. Osmanlı döneminde 1827- 1828 yıllarında Cafer Paşa tarafından yaptırılan Beylik Han, geçtiğimiz pazar meydana gelen yangın sonrası küle döndü. Nedeni henüz belirlenemeyen yangın sonrası 47 işyeri zarar görürken, İnegöl Belediyesi tarafından enkaz kısa sürede kaldırıldı. Yangınla birlikte İnegöl'ün en eski tarihi yelerinden biri olan Beylik Han, barındırdığı anılarıyla yok olup gitti. Hayatı Beylik Han'ında geçen yaşlılar şimdi tarihin yok olduğu yerde, çocukluk anılarını hatırlayıp eski günlerini yad ediyor.

ORJİNAL HALİ KORUNSUN

Cafer Paşa Hanı veya Akarsu Güven Çarşısı isimleri ile anılan Beylik Han, Yemenecilik Çarşısı olarak da kullanılmış. Çocukluğunu han içinde geçirmiş olan ve yaşları 70 ile 88 arasında değişen vatandaşlar, eskiden bayramların Beylik Han'ında kutlandığını anlatıyor. Çocukluk anılarının yangınla birlikte yok olduğunu gözleri dolarak ifade eden yaşlılar, her cephesinde birer kapı bulunan hanın eski haliyle yeniden inşa edilmesini istiyor. Yaşlılar Beylik Han'ın 1950'de onarıldığını ve orijinal özelliğini yitirdiğini ancak sadece güneybatı kapısının orijinal hali ile kaldığını hatırlatıyor. Beylik Han'ında 28 yıl dükkan işleten 86 yaşındaki Fuat Nazlı, handa geçen çocukluk anılarıyla ilgili şunları anlattı: "Beylik Han'ında 28 yıl dükkan işlettim. Yaklaşık 60 yıl bu handa çalıştım. Burası eskiden Yemenecilik Han'ı olarak kullanılırdı. Çocukluğum bu handa geçti. Çocukken hanın içinde oyun oynardık. Çocukluğumuzun geçtiği yerin yanması beni üzdü. " Eskiden bayramların tarihi handa kutlandığını belirten 69 yaşındaki Metin Özbek ise "Gözlerimi kapadığımda bu hatıralar beliriyor. Beylik Han'ında bayramlar kutlanırdı. Hanın karşısından kurulan teleferik teliyle hanın üzerinden karşıya kayardık. Çocukluğumun bayramları bu handa geçti. Eskiden bu hana deve kervanları da geliyordu. Yangın çocukluk anılarımızı aldı götürdü. İnegöl'de tarih olarak başka bir eser kalmadı. Meydana gelen yangın aslında bir fırsat doğurdu. Beylik Han'ın eski haliyle yeniden inşa edilmesi gerekiyor."

"ALTI ESKİDEN ÇAMURDU"
Beylik Han'ının giriş kapısının eski Yoğurt Pazarı'nın olduğu yerde bulunduğunu dile getiren 76 yaşındaki Musa Memiş ise "Cafer Paşa tarafından yaptırılan hanın altı eskiden çamurdu. O dönemde hanın üstü de tamamen kapalıydı. Çocukluğum burada geçti. Babamın elinden tutar hana lastik ayakkabı almaya gelirdik. Yangından dolayı çok üzüntülüyüm. Yangınla birlikte handa yaşadığımız çocukluk anıları kaybolup gitti" diye konuştu.

"Tarihi han bir an önce onarılıp açılsın"'
Çocukluklarının handa geçtiğini belirten vatandaşlar yangınla üzüntüye boğuldu. Özbek ve Uysal, eskiden bayramların Beylik Han'ında kutlandığını anlattı. Onların tek isteği hanın bir an önce onarılması.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anılar da kül oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN