Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bursa otoyolla 'gaza' basacak

Bursa'da yapımı devam eden İstanbul-İzmir otoyol inşaatını inceleyen Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar "Bu proje Bursa'yı 2023'te Türkiye'nin en büyük 3'üncü ili yapacak" dedi

Giriş Tarihi: 27.10.2013
Bursa Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, yapımı devam eden İstanbulİzmir otoyol inşaatında incelemelerde bulunarak, çalışmalar hakkında bilgi aldı. Bağlantı yollarının önemli bir bölümü Osmangazi sınırlarından geçecek olan otoyol inşaatında incelemelerde bulunan Dündar'a, projenin başındaki isim olan Karayolları Genel Müdürlüğü Kamu Özel Sektör Ortaklığı Bursa Bölge Müdürü İsmail Kartal ve ekibi eşlik etti. Mega projeler alanında dünyanın 2'nci en büyük projesi olma unvanına sahip İstanbul İzmir otoyolunun, Bursa için çok büyük önem taşıdığını ifade eden Dündar, "Bursa'yı, 2023'te Türkiye'nin en büyük 3'üncü ili yapacak otoyol projesi, kentimizin kısa, orta ve uzun vadede stratejilerini belirleme noktasında bize de çok büyük sorumluluklar yüklüyor. Bizler de, bu bilinçle hareket ederek, bağlantı yollarının önemli bir kısmı Osmangazi sınırlarında yer alan otoyol çalışmalarını yakından takip ediyoruz. Osmangazi ile ilgili planlamalarımızı, otoyol projesi ile eş zamanlı ve doğru bir şekilde yürütmek adına, otoyol inşaatını gezip çalışmaları yerinde görmek istedik. Bu gün için, 396'sı teknik eleman, toplam 4 bin 800 kişinin çalıştığı otoyol projesinde gelinen nokta, kentimiz adına bizleri sevindirdi" dedi.

2015'TE TAMAMLANIYOR
İstanbul-İzmir otoban projesinin toplam maliyeti 9 milyar doları bulacak. Bu rakamsal olarak 50 ülkenin bütçesinden daha büyük bir miktara karşılık geliyor. Toplam uzunluğu 384 kilometre olan, 140 kavşak, 49 kilometrelik bağlantı yoluna sahip projede kamulaştırma çalışmalarının yüzde 75'i tamamlandı. İnşaatın yüzde 50'si tamamlanırken 3 bin 510 metrelik iki ayrı tünelden oluşan Samanlı tüneli, otoyol projesinin en önemli noktalarından biri olarak öne çıkıyor. Toplam 7 bin 20 metrelik tünellerin 4 bin 792 metrelik kısmında kazı işlemleri tamamlanırken körfez geçişini 6 dakikaya indirecek köprü çalışmaları da hızla ilerliyor. İlk etapta tamamlanması planlanan İstanbul-İzmir otoyolunun 83 kilometrelik İstanbul-Bursa kısmının 2015 Mayıs'ta tamamlanması bekleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bursa otoyolla 'gaza' basacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN