Dağ yöresinde katliteli elma üretimi yaygınlaşıyor

Giriş Tarihi: 28.10.2013 11:11

Ziraat Odası Mühendisleri Funda Coşkun ve Elif Kübra Kaya, Orhaneli'ye bağlı Semerci Köyü'nde 100 dönüm arazi üzerine kurulan elma bahçesinde incelemelerde bulundu.

Ali Osman Güleç'e ait olan elma bahçesi henüz üç yıllık, tam kapasite ürün alımına henüz başlanmamış.Ziraat Odası Mühendislerinden Funda Coşkun, Orhaneli gerek iklim yapısı ve gerekse toprak yapısı bakımından elma meyvesi yetiştiriciliği için uygun bir alan olduğunu söyleyip, "Bu sebeple ilçemizde meyveciliği geliştirme projesi kapsamında elma bahçeleri oluşturulmaktadır. Elma bahçesi oluşturan çiftçilerimizi zaman zaman ziyaret ederek ve bilgilendirerek yardımcı olmaya çalışıyoruz.' dedi.

Orhaneli ve köylerinde son yıllarda modern elma bahçelerinin tesis edilmesinin hızla arttığı ifade eden Mühendis Elif Kübra Kaya ise ilçe ekonomisi için çok önemli bir değere sahip olan elma üretiminin geliştirilmesi için çeşitli çalışmalar yürütüldüğünü vurgulayıp şunları söyledi: "Özellikle kaliteli elma üretiminde yeni kurulacak elma bahçelerinde tüketici taleplerinin dikkate alınması ve pazara yönelik çeşit seçimine dikkat edilmesi gerekmektedir. Yapılan eğitim ve çalışmalar ile çiftçiye teknik olarak yapılan meyve yetiştiriciliği ve yeni çeşitler hakkında bilgi veriliyor."

Semerci Köyü'nde yapılan incelemelerin ardından, Karaoğlanlar ve Tepecik Köyleri'ndeki çiftçiler ziyaret edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dağ yöresinde katliteli elma üretimi yaygınlaşıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN