Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni yasa yeni koltuk

Bursa'da gelecek yılki yerel seçimlerde yeni bir perde açılacak. Seçmenin büyük bir bölümü şimdilik farkında değil ama yeni "Büyükşehir Belediyesi Kanunu" sayesinde Bursa'ya bağlı 17 ilçe Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı'nı seçmek için oy kullanacak. Sandıktan çıkan, Bursa ve ilçelerini yönetecek. Yeni yasayla, koltuk iyice değerlendi ancak koltuğa erişmek çok daha zor hale geldi. 2009'daki yerel seçimde Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'yi Bursa'nın merkez ilçeleri Osmangazi, Yıldırım, Nilüfer, Gemlik, Gürsu, Mudanya ve Kestel seçmişti. Şimdi seçim alanı genişledi. Bu seçimde ilk kez Karacabey, Mustafakemalpaşa, İnegöl, İznik, Orhangazi, Orhaneli, Yenişehir, Büyük Orhan, Harmancık ve Keles başkanı belirlemek için sandığa gidecek. Bu, 2009 yerel seçimlerinde 1 milyon 74 bin 612 oy kullanılan Bursa'da, büyükşehir sandığına tahmini 226 bin 748 artı oy girecek demek. Bu sayı, Bursa'da "süper yetkilerle donatılmış başkan" için ilk kez oy atacak 10 ilçenin 2009'daki sandık toplamı. Muhtemelen seçimde katılımcı seçmen sayısı artacak. Adaylar mecburen sandık hesaplarına yeni seçmeni katacak. Siyasette şu an ilk perde oynanıyor. Adaylar belirlendiğinde ikinci perde açılacak. Ama önce ilk perde... Kulislerde, adayların kasım ortasında Bursa'ya gelmesi beklenen AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanabileceği konuşuluyor. Tahminler havada uçuşuyor. İşte birkaç örnek:
Erdoğan, Bursa'ya gelecek. Kosova'da teşekkür ettiği Recep Altepe'yi, Türkiye'nin ilk yerli tramvayı olan İpekböceği'ni resmi olarak hizmete soktuğu gün aday ilan edebilir.
Erdoğan, Bursa'daki kentsel dönüşüm mitinginde Bursa'da belediye başkanlarından ve projelerden söz etmedi. AK Parti Genel Merkezi değişimden yana. Bu kez aday "Bursa 2023 Kent Vizyonu" çok beğenilen Sedat Yalçın olabilir.
Bülent Arınç ve Faruk Çelik kime destek verirse aday o olur.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni yasa yeni koltuk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN