Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tramvaya yeni hatlar geliyor

Bursa'nın en önemli sorunlarından biri olan trafik çilesini tramvay hatlarıyla çözmeyi hedefleyen Büyükşehir Belediyesi 7 yeni hat için kolları sıvadı

Giriş Tarihi: 8.11.2013
Büyükşehir
Belediye Başkanı Recep Altepe, ikinci dönem seçildiği takdirde Bursa'yı demir ağlarla örmeye hazırlanıyor. T1'in ardından kentin çeşitli noktalarında sırasıyla 7 tramvay hattını daha devreye sokmaya hazırlanan Başkan Altepe, seçimlerin hemen ardından Yalova Yolu ve Yıldırım hatlarına start vermeyi, daha sonra ise Yeşil-Çekirge hattını hayata geçirmeyi planlıyor.
BİR YILDA TAMAMLANACAK

Yalova Yolu'ndaki tramvay hattının projesinin hazır olduğunu ve tramvayın yolun ortasından geçeceğini belirten Altepe, "Yalova Yolu hattı 6 ayda biter. Aynı anda başlayacağımız ve Kaplıkaya Cazibe Merkezi'ne kadar gidecek olan Yıldırım Hattı ise 1 yılda tamamlanır. Bu hatların ardından ikinci dönemin ikinci hizmet yılında Yeşil-Çekirge-Dikkaldırım hattına başlarız. Sonra da duruma göre diğer hatları sırasıyla devreye sokacağız" diye konuştu.
Terminal Hattı: Kent Meydanı'ndan Terminal'e kadar uzanacak olan 8 bin 600 metre uzunluğundaki hatta toplam 11 durak yer alacak. Hatta günlük 56 bin 600 yolcu taşınması planlanıyor.
Yıldırım Hattı: Şu anda Cumhuriyet Caddesi'nden İncirli'yi kadar giden hat Yalova Yolu ile eş zamanda başlayacak inşaat çalışmalarıyla Siteler'e kadar uzatılacak. Daha sonrasında dönüşü ise Beyazıt Caddesi'ne ulaşacak. 12 bin 672 metru uzunluğundaki Yıldırım hattında 29 durak yer alacak. Bu hat ile günlük 46 bin 800 yolcu taşınması planlanıyor.
Yeşil-Çekirge Hattı: Emirsultan'dan başlayacak olan bu hat Yeşil-Atatürk Caddesi- Altıparmak Caddesi- Çekirge Caddesi- Dikkaldırım Caddesi'ne uzanacak. Toplam 24 durak ile birlikte, günlük 32 bin 100 yolcu taşımayı planlanıyor.
Pınarbaşı-İpekçilik hattı: Pınarbaşı Mezarlığı-İpekçilik-Maksem-Setbaşı-Atatürk Heykeli-Ulucami güzergahından oluşacak olan bu hat 3 bin 164 metre uzunluğunda ve 11 duraktan oluşacak. Hattına 16 bin 600 yolcu taşınması planlanıyor.
Demiryolu altı hattı: İzmir Yolu caddesinden başlayarak; Soğanlı-Fatih- Altınova-Beşyol ve Başaran güzergahlarını takip ederek Atıcılar'a kadar uzanacak.
Beşevler hattı: 15 bin 711 metre uzunluğunda 26 duraktan oluşacak olan bu hat, Dikkaldırım'dan başlayarak Çamlıca güzergahlarını takip edecek. Günlük 36 bin 400 yolcu taşınması planlanıyor.
Nilüfer Hattı: 8 bin 350 metre uzunluğunda ve 18 duraktan oluşacak olan bu hat FSM-Ataevler-Fethiye-Esentepe- Mudanya Yolu-İhsaniye-İzmir Yolu güzergahlarını takip edecek. Bu hat ile günlük 30 bin 500 yolcu taşınması planlanıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tramvaya yeni hatlar geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN