Bebeklerde göz muayenesini ihmal etmeyin

Giriş Tarihi: 10.11.2013
Medical Park Bursa Hastanesi'nden Op. Dr. Günay Alyamaç, çocukların göz bozukluğu ya da göz hastalıkları ile doğabileceğini belirterek "Tedavide geç kalmamak için bebeklerin doğduktan sonraki ilk üç ayda mutlaka bir göz muayenesinden geçmesini öneriyoruz" dedi. Alyamaç sorularımızı şöyle yanıtladı:

- Yeni doğan bebeklerde hangi göz problemleri yoğunlukta?
- Yeni doğan bebekler göz bozukluklarıyla da doğabilirler. Halk arasında bebeklerde göz bozukluğu olmayacağı veya bebeklerin gözlük takamayacağı gibi bir inanış vardır. Bu doğru değildir, çünkü erken dönemde bir gözü veya her iki gözü ileri derecede bozuk olan bebekte görme yetisi iyi gelişemez bir veya iki gözde görme tembelliği oluşur. Yine erken dönemde bebeklerde anahtar deliği şeklinde göz bebeği, normalden daha küçük gelişmesini tamamlamamış göz küresi, göz kapaklarında gelişimsel kusurlar olabilir bunların geç teşhisi istenmeyen sonuçlar doğurabilir.

- Yeni doğan bebeklerde göz muayenesinin önemi nedir?
- Yeni doğan bebeklerde göz muayenesi önem taşımaktadır. Çocuklar ailelerin genetik yapılarını taşırlar. Ailede genlerle taşınabilen veya ailelerde hiç bilinmese de çocuklarda başlayabilen doğumsal glokom (göz tansiyonu), katarakt gibi hastalıklar erken tanı konduğunda tedavi edilebilen hastalıklardır. Oysa aynı göz problemleri geç tanındığında geri dönülmez göz hasarına neden olmakta, hatta körlükle sonuçlanabilir. Bu tanılar genellikle görme kaybı oluşumunu engellemek için acil ameliyat gerektirir.

- Aileler çocuklarını gözlemlerken nelere dikkat etmelidir?
- Çocukta göz bozukluğu varsa genellikle ailenin dikkatini çekmez. Çocuk yıllar içinde kendi evinde çok rahat hareket eder ancak yabancı ortamlarda iyi göremediği için etrafla ilgisi az olur. Aile bunu çekingenlik olarak yorumlar. Tedavi gecikir. Bir ipucu da çocuğun televizyona ilgi göstermemesidir. Çok renkli olan televizyona ilgi göstermeyen çocuk ailenin dikkatini çekmelidir. Böyle durumlarda ilesi tarafından hekime geç götürülen çocukta görme kaybı kalıcı olur ve yapılan tedaviye cevap alınamayabilir. Erken bebeklik döneminde kapama yöntemi ile çok kısa dönemde tedaviye yanıt alınırken geç tanı konmuş çocuklarda kapama tedavisi uzun süre gerektirir. Çocuk büyümüş olduğu için sıklıkla okul dönemine dek uzanan bunun sonucunda sosyal problem oluşturan kapama tedavisini uygulamak çok zorluk taşımaktadır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bebeklerde göz muayenesini ihmal etmeyin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN