Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Drama çorabının son temsilcileri

Yenikaraağaç köyünün 50 yaş üstü erkekleri, atalarından kalan "çorap örme geleneği"ni yıllardır sürdürüyor... Köylülerin en büyük sıkıntıları ise makineleşmenin her şeyi bitirmesi...

Giriş Tarihi: 10.11.2013
Karacabey ilçesine bağlı Yenikaraağaç köyünde, atalarından öğrendikleri geleneği yıllardır yaşatarak kıraathanede çorap örmeye devam eden 50-75 yaş arasındaki erkekler, makineleşme nedeniyle ürünlerinin eskisi kadar ilgi görmemesinden yakınıyor. Ataları, Yunanistan'ın Drama kentinden 1923'te mübadeleyle Bursa'ya gelen ve Yenikaraağaç'a yerleşen köy sakinleri, ecdat mirası "Drama çorabı" örme geleneğinin son temsilcileri olarak yaşamlarını sürdürüyor. Kendisi de çorap ören Yenikaraağaç'ın 20 senelik muhtarı Yahya Bası (62), 90 yıl önce Drama ilçesinden gelen atalarının hayvancılıkla geçindiğini ve çorap örmeye bu hayvanların yünlerini değerlendirerek başladığını söyledi. Bası, "Atalarımız, koyunu kırpıp yününü ip haline getirmişler. Bisiklet tekerinin telinden 5 tane şiş yapmışlar. Böylece başlamışlar ve çorap yapmışlar ayaklarına, kazak yapmışlar" diye konuştu.

'NİNEMDEN ÖĞRENDİM'
Köylülerden Şaban Kaya (56) ise bu işi 7 yaşındayken ninesinden öğrendiğini söyledi. Makineleşmenin, el örgüsü çorapları bitirme noktasına getirdiğini söyleyen Kaya "Eskiden İstanbul'dan, Balıkesir'den, Malatya'dan, Konya'dan, Adapazarı'ndan gelenler vardı. Makineleşme her şeyi bitirdi" diye konuştu.

KIZ İSTEMEDE İLK SORULAN SORU: OĞLUNUZ ÇORAP ÖRMEYİ BİLİR Mİ?
Eskiden köyde kız istemeye gidildiğinde, ilk sorulan sorunun, "Oğlunuz çorap örmesini bilir mi?" olduğunu belirten Şaban Kaya, çorap örmeyi bilmeyen erkeğe kız verilmediğini anlattı. Hüseyin Yemişen (71) de 64 yıldır çorap ördüğünü söyledi. Yemişen, "Saat 04.00'te kalkar, güneş doğana kadar kahvede çorap örerdik. Sonra eve giderdik, yemek yemeye. Sonra yine çoraba devam. Köyde üstüme çorap örecek kimse tanımam" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Drama çorabının son temsilcileri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN