Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'deki da restorasyon çalışmaları

Yahudi cemaatinin, restorasyonu mayıs ayında bitecek Avrupa'nın 3.büyük unda düğün yapma talebinde bulunduğu bildirildi. Vali Duruer: "Düğün yapmak istediklerini belirttiler. Düğünü çok rahatlıkla yapabileceklerini söyledim"

Giriş Tarihi: 11.11.2013 15:33
Avrupa'nın en büyük ları arasında sayılan 'deki sinagogda restorasyon çalışmaları devam ediyor.Yahudi cemaatinin, restorasyonu mayıs ayında bitecek sinagogda düğün yapma talebinde bulunduğu bildirildi.

Vali Hasan Duruer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sinagogda Vakıflar Edirne Bölge Müdürlüğünce yürütülen restorasyon çalışmalarının yüzde 80'inin tamamlandığını söyledi. Edirne'nin bir hoşgörü kenti olduğunu belirten Duruer, şöyle konuştu:

"Yahudi cemaati bana geldi. Hangi amaçla kullanmak istediğimizi sordular. Burada cemaatleri kalmadığı için kültür merkezi olarak kullanmak
istediğimizi belirttim. 'İbadet yapmak istersek ne dersiniz?' dediklerinde, 'Mülk sizin, istediğiniz zaman ibadetinizi yapabilirsiniz' dedim. Çünkü Osmanlı o hoşgörüsünü yüzlerce yıl devam ettirmiş. Burada başka yerlerde olduğu gibi Yahudi'si, Bulgar'ı, Rum'u, Hristiyan'ı, Bahaisi ile iç içe yaşamışız ve Yahudilerle ilgili ilişkilerimiz son derece müspet olmuş. Vatandaşın nezdinde de konuştuğunuz zaman çok iyi komşuluk ilişkilerinin olduğu söyleniyor."

Düğün talebi
Duruer, Yahudi cemaatinin restorasyonun tamamlanması sonrasında sinagogda düğün yapma taleplerini de olumlu karşıladıkları belirtti. Cemaate çok rahatlıkla düğün yapabileceklerini söylediğini ifade eden Duruer, "Yeter ki gelin siz. Geldiğiniz zaman hem turizme katkı sağlar hem
Edirne'nin gelişmesine katkı sağlar diye düşünüyorum. Bu amaçla kullanabiliriz" dediğini vurguladı.

Duruer, sinagogun mayıs ayı içerisinde tamamlanacağını dile getirerek, Mimar Sinan Spor Salonunun arkasında bulunan Yahudi mezarlığının da tescilini yaptırdıklarını anımsattı.

Restorasyonu üstlenen inşaat firması yetkilileri de yapıdaki yüzde 70'lik kaybın ince ustalıklarla aslına sadık kalınarak restore edildiğini
belirtti.Yetkililer, kaba inşaatı tamamlanan sinagogda ince kalem işlerine başlandığını kaydetti.

Avrupa'nın 3. büyük sinagogu
Edirne'de dini ve insani hoşgörünün simgelerinden olan Büyük Sinagog, 1905 yılında yaşanan ve "büyük yangın" olarak adlandırılan yangında yok olan 13 ayrı sinagogun yerine 2. Abdülhamit'in fermanıyla yapılarak, 1907'de ibadete açıldı.

Fransız mimar France Depre tarafından Viyana Sinagogu örnek alınarak projelendirilen yapının büyük bir bölümü aradan geçen süre içinde tahrip oldu.

Trakya Üniversitesinin geçmiş dönemde restorasyonunu üstlenerek kültürel amaçlı kullanma isteğine sıcak bakılmasının ardından üniversiteye tahsis edilen bina, Yahudi cemaatinin tepkisi üzerine yeniden Vakıflar Genel Müdürlüğüne devredilmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Edirne'deki sinagogda restorasyon çalışmaları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN