Suçlulara göz açtırmıyorlar

Bursa İl Jandarma Komutanlığı Arama Kurtarma Timi'nin vazgeçilmez köpekleri, afet ve asayiş olaylarında insanların imdadına yetişiyor. Yetenekleri ile göz kamaştıran köpekler suçluların da kâbusu haline geldi

Giriş Tarihi: 15.11.2013
Jandarma Komutanlığı Arama Kurtarma Timi'nin en önemli yardımcıları olan yetenekli köpekler, yaptıkları hareketlerle tam not aldı. Aldıkları görevleri başarıyla yerine getiren akıllı köpekler, birçok asayiş olayında suçluların üzerine kâbus gibi çökerken, afet olaylarında da başarılı çalışmalara imza attı. Arama kurtarma, bomba arama, narkotik, yangın tespit, devriye ve iz takip köpekleri alanlarında jandarmanın en yakın dostlarından biri. Temel ve ileri itaat eğitimlerinin ardından branş eğitimleri de alan köpekler, daha sonra görev bölgelerine gönderilip en karmaşık olayları aydınlatıyor.

HER BİRİNİN GÖREVİ AYRI

Arama kurtarma çalışmalarında 'Akfen', yangın tespit çalışmalarında 'Hırçın', devriye görevinde 'Çevik' ve iz takip olaylarında 'Hızar' isimli köpekler görev alıyor. Ayrıca, bomba imha köpeklerinden 'Vahşet' ve 'Çomak' ise özellikle sınır bölgesinde görev alıyor. 'Varis' isimli köpek ise, özellikle narkotik olaylarda göz açtırmıyor. Varis, bugüne kadar yüzlerce kiloluk uyuşturucu ve esrarı, koklama yeteneği ile bulup bir çok masum canı kurtarmış oldu. Bomba imha konusunda eğitilen jandarma köpeklerinden olan 'Vahşet' ve 'Çomak' ise özellikle terörün en yoğun dönemlerinde sınır bölgesinde yaptıkları görevlerle adlarından sıkça söz ettirmiş. İki köpek özellikle Hakkâri ve Şırnak civarında bomba ve mayın bulma görevlerinde de başarılı çalışmalara imza atmış.

TUZAKLARI TESPİT ETTİLER

Nevşehir'de C4, TNT, Karabarut ve A4 gibi çeşitli gübrelerle üretilen 13 maddelik patlayıcı branş konusunda eğitim alan 2 köpek, özellikle sınır bölgelerinde bomba imha çalışmalarında bulunmuş. Teröristlerin kurduğu birçok tuzağı önceden tespit ederek hayat kurtaran kahraman köpekler, şimdi ise Bursa'daki görev yerlerinde faaliyetlere katılıyor. 9 yaşına kadar tehlikeli görevlerde kullanılan jandarma köpekleri, bu yaştan sonra ise emekliye ayrılarak jandarma tarafından ölünceye kadar bakılıyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suçlulara göz açtırmıyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN