Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tabakhaneler nihayet dönüşüyor

Bursa'nın kanayan yarası tabakhanelere neşter vuruluyor. Yıkık binalar, çöp yığınları ve devasa farelerin cirit attığı tabakhaneler sorununa Büyükşehir el atıyor

Giriş Tarihi: 15.11.2013
Bursa'nın en sorunlu bölgesi olarak gösterilen Soğanlı Mahallesi'ndeki Tabakhaneler Bölgesi'ndeki utanç tablosu son buluyor. Bölgede faaliyet gösteren deri işleme tesislerinin kaldırılmasının ardından ortaya çıkan manzara artık başlatılacak kentsel dönüşümle tarihe karışacak. Mahalle sakinlerini isyan ettiren ve taşınmak zorunda bırakan konuya el atan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe "Tabakhaneler TOKİ ve Büyükşehir işbirliği ile dönüşecek. Bursalıları utandıran manzara ortadan kalkacak" dedi. Avrupa kenti Bursa'ya yakışmayan görüntülerin ortaya çıktığı Tabakhaneler'de vatandaşın çığı gibi büyüyen isyanına kulak veren Büyükşehir Belediyesi sonunda harekete geçti. Özel sektör eliyle bölgede yapılmak istenen dönüşüm vatandaşlarla yatırımcılar arasında anlaşma sağlanamaması üzerine askıya alınmıştı. Yıkık binaları ve çöp yığınlarıyla savaştan çıkmış bir kent izlenimi veren bölgeye neşteri Büyükşehir Belediyesi vurmaya karar verdi. Başkan Altepe, Sıcaksu Kentsel Dönüşüm Projesi'nde yer sahiplerinin yatırımcılarla anlaşamadığını, bu projeyi Büyükşehir Belediyesi olarak Çevre Şehircilik Bakanlığı ile kendilerinin yapacağını açıkladı.

BÜYÜKŞEHİR YAPACAK

Başkan Altepe, "Tabakhaneler Kentsel Bölgesi önemli. 135 işletme vardı. Bunu 40 kilometre şehir dışına taşıdık. Yer sahipleri ile yüklenici firma arasında bir anlaşma sağlanmasını istedik. Altyapı desteği verdik. Kendi aralarında anlaşamadılar. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile biz yatırımcı olarak girmeye karar verdik. Proje üzerinde vatandaşlarla anlaşacağız. Anlaşamayanlara parasını vereceğiz" diye konuştu.

MAHALLEYİ FARELER BASTI

Soğanlı, Alemdar, Sırameşeler ve Gaziakdemir mahallelerinin geçiş güzergâhı olan ve çöplüğe dönüp madde bağımlılarının mekânı haline gelen Tabakhaneler Bölgesindeki en büyük sorun ise devasa farelerdi. Deri işleme tesislerinin taşınmasına rağmen yıkılmayan binaların bodrumlarında yaşayan fareler aç kalınca mahallelerdeki evlere girmeye başlamıştı. Belediyelerin müdahalesine rağmen üremeye devam eden farelerden bıkan bölge halkı harabeye dönen tesislerin yıkılması için mücadele başlatmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tabakhaneler nihayet dönüşüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN