Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bursa sağlık turizminde merkez haline gelebilir

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Bursa Şubesi Sağlık Sektör Kurulu Başkanı Dr. Mustafa Esgin, sağlık turizminde Bursa'nın dünyanın sayılı merkezlerinden biri olmasının önünde engel bulunmadığını söyledi

Giriş Tarihi: 17.11.2013
MÜSİAD Bursa Şubesi Dernek Merkezi'nde gerçekleştirilen Sağlık ve Hizmet Sektör Kurulları Toplantısı'nda sağlık serbest bölgeleri konusunda bir sunum yapan Dr. Mustafa Esgin, Bursa'nın sağlık serbest bölgesi kurulması için uygun bir şehir olduğunu ifade ederken, "Bursa özellikli bir şehir. Şehrimiz tarih, kültür, doğa, medikal ve termal anlamda bir zenginliğe sahip. Bu nedenle sağlık turizmini, turizmin diğer dalları ile bütünleştirebilecek dünyada sayılı şehirlerden birisiyiz" dedi. Hükümet düzeyinde yapılan açıklamalarda da Türkiye'de sağlık serbest bölgeleri kurulacağının dillendirildiğine dikkat çeken Dr. Esgin, "Bursa, sağlık serbest bölgesinin kurulabileceği bir şehir. Sağlık turizminde Bursa'nın dünyanın sayılı merkezlerinden biri olmasının önünde hiçbir engel yok. Dünyada sağlık turizmi konusunda Dubai ilk sırada geliyor. Bursa neden sağlık turizmi açısından dünyanın önde gelen ikinci bölgesi olmasın?" diye konuştu. Serbest sağlık bölgesinin yaklaşık 4 milyar dolarlık bir yatırımın kente gelmesi anlamı taşıdığının altını çizen Dr. Esgin, "Böylesi bir yatırımın kentimize gelmesi yalnızca turizm açısından değil birçok sektörü canlandırma açısından büyük önem taşıyor. Başka bir deyişle sağlık serbest bölgesi Bursa'nın rantını artırır" şeklinde konuştu.

ULAŞIM KOLAYLA ŞACAK
İstanbul- İzmir otoyolunun tamamlanması ile Bursa'nın İstanbul ile entegre hale geleceğini ifade eden Dr. Mustafa Esgin, şöyle konuştu: "Otoyol ile şehrimizin İstanbul ile ulaşımı oldukça kolaylaşacak. Bu, bizim turizmden aldığım payın artması anlamına gelecek. Şu anda Bursa'ya gelen turistlerin şehrimizde konaklama süresi 1,8 gün. Bu sayı yeterli değil. Eğer sağlık turizmi noktasında da çalışmalara imza atabilirsek, İstanbul'dan daha çok sayıda ve daha uzun süre konaklayacak turistler çekebiliriz." Türkiye'de son 10 yılda yapılan sağlık turizmi yatırımları ülkenin önemli bir noktaya geldiğine dikkat çeken Dr. Esgin, "Türkiye, sağlık turizmde özel sektörün yaptığı çalışmaları hükümetin de benimsemesi ile daha önemli bir noktaya geldi. 2023 için konulan 500 milyarlık ihracat hedefinde turizmden beklenen katkı 100 milyar dolar ve bunun 20 milyar dolarlık kısmının ise sağlık turizmden sağlanması hedefleniyor. Bu yıl turizm ülke ihracatına sağladığı katkı ise 38 milyar dolar. Yani eğer 2023 ihracatında turizmin payının 100 milyar dolar seviyelerine çıkmasını istiyorsak katma değeri arttırmak zorundayız. Bunun yolu da sağlık turizminden geçiyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bursa sağlık turizminde merkez haline gelebilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN