Çağın hastalığı meme kanseri

Giriş Tarihi: 17.11.2013

Medical Park Bursa Hastanesi, kadınların korkulu rüyası meme kanseri ile ilgili önemli bir etkinliğe imza attı. Hastanede 'Meme Kanseri Farkındalık Haftası' çerçevesinde bir seminer düzenlendi

Medical Park Bursa Hastanesi Genel Cerrahı Op. Dr. Evrim Terzi, 'Meme Kanseri Farkındalık Haftası' çerçevesinde düzenlenen seminerde 2-30 yaş arası kadınların 3 yılda bir, 30 yaş üzeri kadınların ise yılda bir kere genel cerrahi uzmanına muayene olması gerektiğini söyledi. Hastanenin toplantı salonunda gerçekleşen seminere Bursa Valiliği Kadının Statüsü Toplumsal Cinsiyet Eşitlik Birimi İl Koordinatörü Emine Yıldız, Medical Park Bursa Hastanesi Genel Cerrahı Op. Dr. Evrim Terzi, Medical Park Bursa Hastanesi İşletme Direktörü Ercüment Çalışkan, Medical Park Bursa Hastanesi Kurumsal Pazarlama Sorumlusu Işıl Arıcan, Medical Park Bursa Hastanesi Genel Müdür Yardımcısı Esra Molla ve Bursa'da faaliyet gösteren kadın derneklerinin temsilcileri katıldı. Op. Dr. Evrim Terzi, seminere katılan kadınlara meme kanseri hakkında bir sunum yaptı. Meme kanserinin insanlık tarihi ile aynı olduğunu belirten Terzi, "O zamanlar meme kanseri daha az görülüyordu ve hastalık bir kadında ortaya çıktığı zaman o kişinin öleceği biliniyordu. Çünkü o zaman ki imkânlar kısıtlıydı. Tedaviye yönelik araştırma ve çalışmalar 1800'lü yılların sonlarında Londra'da başladı. Dünyada kadınlarda görülen en sık kanser türü meme kanseridir" diye konuştu.

RİSK FAKTÖRLERİ NELER?

Op. Dr. Evrim Terzi, meme kanserinin nedenleri şöyle sıraladı: "Meme kanserinin nedenlerini hormonal ve hormonal olmayan sebepler diye iki gruba ayırabiliriz. Genele baktığımızda çoğunluğunda bu risk faktörlerini görmeyiz. Hormonal sebepler arasında menopoza geç girmek de bulunuyor. Ayrıca doğum yapmış olmak vücudumuzu meme kanserine karşı koruyor. 35 yaşın üzerinde doğum yapmak risk faktörü oluşturuyor. Menopozdan sonra alınan aşırı kilolar da meme kanserine neden olabiliyor. Hormonal olmayan sebepler arasında, radyasyon ve göğüs bölgesine ışın tedavisi almak da meme kanserine yol açabiliyor. Uzun süre alkol tüketimi ve genetik nedenler de meme kanserinin faktörleri arasında. Ayrıca, kadın rahim kanseri olduysa yine bunlarla bağlantılı olarak o kişide meme kanseri daha fazla görülebiliyor."

'TEŞHİS MUAYENE İLE BAŞLAR
Meme kanserinin belirtilerini de anlatan Terzi, "Kadınların en çok fark ettiği belirtiler arasında ele gelen sertlik var. Meme cildinde yara ve kızarıklık da meme kanseri belirtisi olabilir. Memede hiçbir şikayetiniz yoktur ama kol altında yara olabilir. Bu da meme kanseri ile alakalı olabilir. Meme kanseri en çok kol altındaki lenf benzerlerine yayılır" dedi. Meme kanserinde teşhisin önce muayene ile başladığını hatırlatan Medical Park Bursa Hastanesi Genel Cerrahı Op. Dr. Evrim Terzi, muayeneyi önce kadınların kendilerinin yapması gerektiğini söyledi. Terzi, 20-30 yaş arası kadınların 3 yılda bir, 30 yaş üzeri kadınların ise yılda bir kere genel cerrahi uzmanına muayene olması gerektiğini ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çağın hastalığı meme kanseri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN