Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İpek Yolu'ndan misafir var

Giriş Tarihi: 17.11.2013

G. Kore'nin Yeosu kentinde gerçekleştirilen Dünya 8'inci İpek Yolu Şehirleri Belediye Başkanları Forumu'nun sonuç bildirgesine göre, tarihi ipek yolu şehirlerinin belediye başkanları 2015'te Bursa'da bir araya gelecek

Dünya 8'inci İpek Yolu Şehirleri Belediye Başkanları Forumu sonuç bildirgesi açıklandı. Buna göre tarihi ipek yolu şehirlerinin belediye başkan ve yöneticileri 2015 yılında Bursa'da toplanacak. Yaklaşık 30 ülkeden 120 şehrin belediye başkanı ve vali düzeyindeki temsilcileri, Çin'den başlayıp Orta Asya'yı kat ederek Anadolu'ya ulaşan ve Bursa'da son bulan tarihi ipek yolunun günümüz modern dünyasında da önemli bir sosyal ve ekonomik ağ oluşturması için gerekli altyapıyı konuşacak. İpek yolu üzerindeki günümüz medeniyetlerinin uyumunu, karşılıklı etkileşimini ve özellikle de yeni ticaret kanallarının geliştirilmesini amaçlayan buluşmanın Bursa'da yapılacak olması, yüzyıllarca dünya ekonomisine yön veren bir sisteme yeni görevler yüklenecek olması bakımından önemli bulunuyor. 8'inci Dünya İpekyolu Şehirleri Belediye Başkanları Forumu, Ekim ayı sonunda Güney Kore'nin tarihi kenti Yeosu'da yapıldı. Toplantıya Bursa'dan Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı ve Kent Müzesi Koordinatörü Ahmet Erdönmez ile Tarihi Miras Projeler Koordinatörü Aziz Elbas katıldı. Dünyanın en eski ticaret yollarından biri olan ve uzunluğu 7 bin kilometreyi bulan İpek yoluna günümüzde yeni sosyal, kültürel ve ticari işlevler yüklemek amacıyla gerçekleştirilen toplantıda bir sunum yapan Tarihi Miras Projeler Koordinatörü Aziz Elbas, Bursa'nın tarihi ipek yolu üzerindeki yeriyle ilgili bilgi verdi. Elbas, sunumunda, genel olarak kent tarihini ve son dönemde tarihi miras alanında yapılan çalışmalar, Tekstil Sanayi Müzesi ve İpek Müzesi hakkında ayrıntılı bilgi verdi. Dünyanın farklı coğrafyalarından yaklaşık 250 belediye başkanı ve kent yöneticisinin katıldığı toplantıda Bursa'nın sunumu büyük ilgi gördü.

8 ŞEHİRİ GERİDE BIRAKTI

Belediye Başkanları Forumu'nda, Bursa'nın yanı sıra 8 kent daha toplantılara ev sahipliği için aday oldu ve sunum yaptı. Aralarında dünyanın önemli tarihi şehirleri Budapeşte (Macaristan), Kotor (Karadağ), Bişkek (Kırgızistan) ve Semerkant (Özbekistan) kentlerin de bulunduğu gibi aday şehirleri değerlendiren Dünya İpekyolu Şehirleri Organizasyon Kurulu, Yeosu'daki toplantının sonuç bildirgesiyle birlikte 2015'de toplantının yapılacağı yeri de açıkladı. Buna göre, 2015 yılı Eylül/Ekim aylarında 30 kadar ülkeden 120 şehrin belediye başkanları Bursa'ya gelerek, modern ipek yolunu konuşacak. Kararı değerlendiren Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, tarihi ipek yolunun önemli duraklarından biri olan Bursa'nın, modern ipek yolu projesinde de aktör kentlerden biri olması gerektiğini söyledi. Günümüz dünyasında turizm olgusunun kültür turizmine ve özellikle de kültür yollarına yöneldiğini anlatan Altepe, "Biz yıllardır bu alanlarda proje üretiyoruz, kentimizin turizm pastasından hak ettiğini alabilmesi için çalışıyoruz. Bu çabalardan biri de ipek yolu şehirlerinin Bursa'da toplanması ve tarihi güzergah üzerinde oluşturulacak günümüz kültür ve ticaret ağlarına dahil olmaktır. Bu sayede hem modern ipek yolu politikalarının belirlenmesine önemli bir katkı sağlayacağız hem de dünyanın 150 farklı şehrinden gelecek misafirlere Bursa'yı gezdirme imkanı bulmuş olacağız" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İpek Yolu'ndan misafir var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN