Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'de ilk Bulgarca kursu açıldı

Büyükşehir Belediyesi ve Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği ile faaliyetler yürütülen Balkan Kültür Evi'nde Balkan Dilleri Kurs programları ilgi görmeye devam ediyor. Daha önce başlayan Rusça derslerine ek olarak Kocaeli'deki ilk Bulgarca kursu açıldı.

Giriş Tarihi: 18.11.2013 14:49
Geçen yıl Balkan Kültür Evi'nde Bulgarca kursuna gelen kursiyerler bu yıl ikinci kura devam ediyor. Bu dönem aynı zamanda birinci kurda yeni bir Bulgarca sınıfı da ders başı yaptı. Her iki grubun dersleri de haftada dört ders saati esası ile devam ediyor. İkinci kur kursiyerleri Salı günleri 19.00'da; birinci kur kursiyerleri ise Perşembe günleri yine 19.00'da derse başlıyor ve dört saat kurs görüyor.

Bulgarca kursunun başarılı öğretmeni ise Nadejda Vasileva. Bulgaristan Vatandaşı olan Vasileva aynı zamanda Sakarya Üniversitesi'nde doktora yapıyor. Bulgarca Başlangıç kurunda ikinci sınıfın da açılması için kayıt alınmaya devam ediliyor. 'de Bulgarca öğrenmek istiyorum diyenler 0 262 324 06 24 numaralı telefonu arayıp ayrıntılı bilgi alabilir.

Konu hakkında bilgi veren Bal-Türk Genel Başkanı Dr. Bayram Çolakoğlu, 'Balkan dilleri konusunda istekli olan vatandaşlarımıza kaliteli dil kursları sunmayı kendimize vazife edindik. Bulgarca öğrenen birisi sadece bu dil ile yetinmiş olmuyor, aslında. Bulgarca bilen bir kişi diğer Balkan dillerinden Sırpça, Hırvatça, Boşnakça ve Makedoncayı da kolaylıkla anlayabiliyor ve bu diller kadar olmasa da Rusçaya da yakınlığı var. Zira bu Balkan dilleri arasındaki fark şive düzeyindedir. Bu da bir dil öğrenip, beş dilde yol almak gibi bir şey' dedi.

Bal-Türk Genel Başkanı Çolakoğlu, talep olması durumunda İstanbul Pendik, Gebze ve Karamürsel'de de Bulgarca dil kursları açabileceklerini ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kocaeli'de ilk Bulgarca kursu açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN