Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bin yıllık gelenek

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 'Geleneksel Rahvan Atları Yarışları' ecdat yadigârı bin yıllık geleneği bugüne taşıdı. Yarışlara ilgi büyük oldu

Giriş Tarihi: 22.11.2013
Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 5'incisi düzenlenen 'Geleneksel Rahvan Atları Yarışları' Yunuseli Hava Ulaştırma arkasındaki alanda yapıldı. Bursa'nın yanı sıra Kütahya, Erzurum, İzmir, Antalya, Balıkesir, Denizli, Samsun, İzmit ve Aydın gibi pek çok ilden rahvan atı sahiplerinin atlarıyla katıldığı yarışlarda; 'Baş', 'Başaltı', 'Büyük Orta', 'Küçük Orta', 'Deste', 'Üçlü, İkili ve Dörtlü Taylar', 'Arap Doludizgin', 'Yerli Doludizgin' ve 'İthal Rahvan' branşları renkli görüntülere sahne oldu. Tüm gün süren yarışlar, şeref koşusu ile sona erdi. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, ilgiyle izlediği yarışlarda dereceye giren rahvan atlarının sahiplerine ödüllerini verdi. Vatandaşlar da yarışlara büyük bir ilgi gösterdi.

ATA YADİGÂRI SPORUMUZ

Başkan Altepe, rahvan atı yarışları ile bin yıla ulaşan geleneklerden birinin daha yaşatıldığını söyledi. Altepe "Ecdat yadigârı rahvan atları yarışları, Bursa'da 10 yıldır düzenleniyor, 5 yıldır da Büyükşehir Belediyesi himayesinde gerçekleştiriliyor. Bizler Bursalıyız. Bursa ecdadın başkentidir. Tarihi yazan ecdadımız, o tarihi bu atlarla yazdı. Türkiye'de bu ata sporunun gelişmesi ve yaygınlaşması için gerekeni yapıyoruz" diye konuştu. Bursa Rahvan Atçılık Kulübü Başkanı İhsan Gür de Büyükşehir'in katkısıyla bu geleneği ecdada yakışır şekilde sürdürdüklerini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bin yıllık gelenek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN