Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Son semerci

Bir zamanların popüler mesleklerinden biri olarak kabul edilen, şimdilerde yok olmaya yüz tutan semercilik İnegöl'ün tek semer ustası olan Cafer Duman tarafından devam ettiriliyor

Giriş Tarihi: 24.11.2013
Semercilik mesleği İnegöl'de sadece bir semer ustası tarafından devam ettiriliyor. Ustasından öğrendiği mesleğini 1947'den beri hep aynı yerde sürdüren tek semer ustası 83 yaşındaki Cafer Duman "Semere vatandaşın ve köylünün ilgisi kalmadı" diyerek mesleğin bitme noktasına geldiğine işaret ediyor. Duman, Kasımefendi Caddesi üzerindeki dükkânında teknolojiye direniyor. Semerci Duman, bir zamanların popüler mesleği için artık çırak bulamamaktan dert yanıyor. 66 senedir semercilikle uğraşan usta mesleğin son bulmak üzere olduğunu vurgulayarak şunları söylüyor:

HEVES EDEN KALMADI
"Şimdi bu mesleğe ne heves eden var ne de çalışan var. Mesleğin son temsilcisiyim. Bu işi semerci Nuri ustadan mesleği öğrendim. Semercilik zamanında ustalık isteyen en kıymetli meslekler arasındaydı, insanlar bu işi yapmak için yarışırdı. Herkes buna heves ederdi ama artık bu işi yapmak isteyen kalmadı." Duman "Semerci Nuri'nin dükkânına sabah ezanından akşam ezanına kadar durmadan müşteri gelirdi. Biz hiç kahve bilmedik. Hep iş geliyordu, oturup dinlenmeye zaman bulamıyorduk. Şimdi mesleğimiz eğlence işi oldu. Gücüm yetene kadar mesleğimi yapmak istiyorum. Ama malzeme bulmakta sıkıntı çekiyoruz. Şimdi semer tamiri yapıyorum" diyor. "Gençleri de anlıyorum, hayat tarzının değişmesiyle beraber gençlerin ilgisi de başka yönlere dağıldı" diyen Duman "Gençler ustaya gereken değeri, kıymeti veremez oldu. Artık getirisi olmadığı için kimse bu mesleği öğrenmek de istemiyor. Biz de artık mesleği icra edemez hale geldik. Semer satışları durma noktasına geldi. Üzülerek söylüyorum ki semere vatandaşın ve köylünün ilgisi kalmadı" diye konuşuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Son semerci
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN