Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hendek'te hasat zamanı

Hendek'te alternatif ürün, hendek hurması.

Giriş Tarihi: 26.11.2013 14:58
Hendek Belediyesi, tarafından vatandaşlara geçen yıl dağıtılan 10 bin adet Hendek Hurması fidanları iki yıl sonra meyvelerini vermeye başlayacak ve Hendekliler bundan gelir elde edecek.
Hendek Belediye Başkanı Ali İnci'nin gayretleri ile ilçede farklı bir ürün olarak Hendek Hurması'nın yetiştirilmesi ile başlatılan çalışma meyvelerini vermeye başladı. Vatandaşlar artık bahçelerindeki Hendek Hurmalarını kurutuyor. Başkan İnci, 'Başlattığımız proje ile vatandaşlarımızı da teşvik ediyoruz. İlçemizde hem yeşili çoğaltmak hem de yeni bir ürün kazandırmak adına Hendek Hurması'nı teşvik ediyoruz. Bu meyve günümüzde sadece bahçelerde görsellik olarak dikili duruyordu, bizim başlatmış olduğumuz proje çerçevesinde vatandaşlarımız da bu konuda bilinçlenerek, hurmaları kurutup değerlendiriyorlar. Eskiden tütün vardı, daha sonra fındık ve şimdi de Hendek Hurması var ve bu hurma değerlendirildiği sürece insanımızın kurtuluş reçetesi olacaktır' dedi.

İLERLEYEN ZAMANLARDA FABRİKA KURULACAK

Üç yıldır Hendek'te vatandaşların bahçelerinden topladığı hurmaları Hendek Bayraktepe Tesisleri'nde iplere dizerek kurutan Başkan İnci, Hendek Hurması denilen meyvenin ilçenin geleceği adına büyük öneme sahip olduğunu belirtti. Başkan İnci, 'Çeşitli isimlerle anılan hurmanın adını Hendek Hurması olarak tescillendirdik. İlerleyen yıllarda ham madde ihtiyacının sağlandığı zaman fabrika üretimine geçilebilecek. Hurma ağaçları yirmi yaşlarına geldiği zaman bir tona yakın hurma veriyor. Hendek Hurmasını Sakarya'nın diğer ilçelerine de yayarak, üretime teşvik edeceğiz' şeklinde konuştu.

HASAT BAŞLADI
Sadece sağlık dalında değil kozmetik dalında da aranılan bir bitki olan Hendek Hurması'nın hasadı başladı. Vatandaşlar hurmaları toplayıp, kaynatarak pekmezini yapıyor, kurutarak da yemiş olarak yiyorlar. Hendek'in tabiat koşullarında oldukça verimli olan Hendek Hurması her evin bahçesinde bulunuyor.

Hendek hurmasının faydaları da saymakla bitmiyor. Hendek Hurması bitkisi Kanser hastalığından korunmada önemli yer tutuyor. Kalp damar hastalıklarının tedavisinde kullanılan Hendek Hurması kansızlığa, vitamin eksikliğine, mide ve bağırsak hastalıklarına, safra hararetini gidermekte, mide gastritini önlemekte, bağırsak iltihabının da iyileşmesini sağlıyor. Hurmanın yaprakları kaynatılarak sık sık saçların yıkanmasında saçları gürleştirdiği, cildi güzelleştirdiği sağlık yetkililerince de ifade ediliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hendek'te hasat zamanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN