Bursa patent zengini

Türkiye genelinde 9 ayda yapılan 3 bin 292 patent başvurusundan 205'ine Bursalılar imza attı. İstanbul ve Ankara'dan sonra başvuru sıralamasında üçüncü olan Bursa, alınan patent sayısında ise ikinci sırada

Giriş Tarihi: 29.11.2013
Türk Patent Enstitüsü'nün verilerine göre ocak-eylül ayları arısında toplam 3 bin 292 patent başvurusu yapıldı. İstanbul bin 370 başvuruyla ilk sırada yer alırken, Ankara 405 başvuruyla ikinci oldu. Bursa ise 205 başvuruyla üçüncü sırada yer aldı. Türk Patent Enstitüsü, aynı dönemde yapılan patent başvurularından 890 tanesine onay verdi. İstanbul 382 patentle birinci, Bursa 136 patentle ikinci olurken, Ankara ise onaylanan 81 patentle üçüncü sırada yer aldı. Uluslararası Patent Birliği (UPB) Başkanı Nuri Coşkun İrfan, patentle ilgili yerli başvuru sayılarının sürekli arttığı ve özellikle son iki yılda yüksek artış oranı yakalandığını ifade etti. İrfan "Bursa'dan örnek verecek olursak 2008'de 16 olan patent tescili 2012'de 97'ye çıktı. Yani 5 yılda 5.5 katlık bir artış oldu. Tabii Bursa'da 1995'te kurmuş olduğumuz UPB (Uluslararası Patent Birliği) fikren çok şey kattı. Yani İstanbul'dan sonra Bursa patent konusunda 2'nci sırada yer alıyorsa bu kent adına iyi bir gelişmedir. Burada önemli bir nokta da bulduğunuz patentin size ne kadar katma değer yarattığıdır" diye konuştu.

BURSA'DA YÜZDE 118 ARTIŞ
Ülkelerin ekonomik gelişmelerinde, yeniliklerin ve yeni buluşların sanayiye uygulanması, buluş sahibinin ödüllendirilmesi ve buluş yapılmasının özendirilmesinin büyük önem taşıdığını kaydeden İrfan şunları söyledi: "Ülke ekonomimize yön veren firmaların daha hızlı büyümeleri ve ülke ekonomimizin en gelişmiş 10 ekonomi içine girebilmesi için, Ar-Ge odaklı patent çalışmalarına önem verilmesi gerekmektedir. 'Devir, icat çıkarma devri'. Bursa bu noktada da çok iyi. Kentimiz yeni patent sayısında sıçrama yaptı. Ocak- Eylül döneminde ülke genelinde yeni patent sayısı yüzde 35, Bursa'da ise yüzde 118 artmış. Türkiye'nin gelişiminde Bursa'nın oynadığı rolü herkes bilmeli. Bursa, 10 milyar dolardan fazla ihracat yapan üç kentimizden birisi. Bursa'da genellikle otomotiv sektöründe patent başvurusunda bulunulduğunu dile getiren Uluslararası Patent Birliği Başkanı İrfan, "Kentimizde öne çıkan buluşlar sırasıyla otomotiv, makine sektörü ve daha sonraki sırada da tekstil sektörüne dönük buluşlar oluyor. Teknolojik yenilik ürettiğini belirten firmaların büyük çoğunluğu tescil başvurusunda bulunmuyor. Örneğin ürün veya süreç yeniliği yaptığını iddia eden firmalardan patent başvurusunda bulunanların oranının yüzde 25'ten az olduğu tespit edilmiş durumda. Başvuruda bulunmayan firmaların üçte birinin patent konusunda bilgi sahibi olmadıkları, üçte birinin ise patent korumasını önemsemediğinin tespit edilmiş olması oldukça ilgi çekici" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bursa patent zengini
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN