Dev proje başlıyor

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar dünyanın ikinci tam panoramik müzesi olarak tasarlanan 'Panorama Bursa 1326 Müzesi'nin temelinin önümüzdeki günlerde atılacağını söyledi

Giriş Tarihi: 1.12.2013
Osmangazi Belediyesi Bursa'nın fethi ve Osmanlı İmparatorluğu'nun kuruluşunu panoramik müze ile canlandırıyor. Başdanışmanlığını dünyaca ünlü Osmanlı tarihçisi Prof. Dr. Halil İnalcık'ın yaptığı panoramik müze, dünyadaki örneklerinden farklı olarak fetih ile birlikte kuruluş dönemini de yansıtacak. Senaryoları yazılan ve çalışmaları yapılan panoramik müze ziyaretçilerine tarih içinde 3 boyutlu bir seyahat sunacak. Panoramik müzede fetih günü yansıtılırken, imparatorluğa uzanan devlet kuruluşu da aslına uygun şekilde anlatılacak. Dünyanın ikinci tam panoramik müzesi olarak tasarlanan müze, yeşil bina formunda yapılacak. ABD'deki Çevre Dostu Binalar Konseyi tarafından geliştirilmiş kriterler çerçevesinde doğaya saygılı bir bina olarak tasarlanan müze, sivil mimari örneği yapı olarak tescillenecek. Osmangazi Belediyesi'nin en önemli projesi olan "Panorama Bursa 1326 Müzesi' için ilk adım atılıyor. Müzenin yapılacağı alanı SABAH BURSA ekibi ile birlikte inceleyen Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, temelin önümüzdeki günlerde atılacağını söyledi.

35 MİLYON TL'LİK PROJE

Kamberler Tarih Parkı içine yaptırdığı Panorama 1326 Bursa Müzesi ile şehre hak ettiği değere kavuşacağını söyleyen Başkan Dündar kamulaştırma projeleri için 8 milyon lira harcandığını, müzenin 35 milyon liraya mal olacağını açıkladı. Dündar, "Panorama Bursa 1326, Osmanlı İmparatorluğu'nun beylikten cihan devletine giden yolculuğunu ve bu yolculuğun en önemli noktalarından biri olan Bursa'nın fethini etkileyici bir şekilde gösterecek. Müze tamamlandığında sadece Bursa'ya değil, Türkiye'ye değer katacak örnek bir proje olacak" dedi.

İSPANYA' NIN BİLBAO ÖRNEĞİ
Başkan Mustafa Dündar, dünyada bazı yapıların bulunduğu şehrin geleceğini değiştirebildiğini, bunun en güzel örneklerinden birinin İspanya'nın Bilbao şehri olduğunu belirti. Dündar şöyle devam etti: "Sıradan çöküntü bir şehir olan Bilbao'ya yapılan Modern Sanat Müzesi ile birlikte sanayi şehri Bilbao turist akınına uğradı ve yıllık ziyaretçi sayısı 9 milyon kişiye ulaştı. Bizler de Bursa'mıza kazandıracağımız Panorama Bursa 1326 Tarih Müzesi ile kentimizde turizm akımı başlatmayı hedefliyoruz. Müzemiz, şehrimizi ziyaret eden yerli ve yabancı tüm ziyaretçilerimize Osmanlı'nın kurulduğu yerde, köklü tarihine yolculuk edebilme imkanı sunacak. Panorama Bursa 1326, gerek mimarisi ve gerekse konusu ile gelişen turizm potansiyelimize de önemli katkı sağlayacak."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dev proje başlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN