Kansere sıcak dokunuş

Giriş Tarihi: 1.12.2013

Dünyada yaygınlaşan hipetermi onkolojik müdahale, Türkiye'de ilk defa Bursa'da uygulanmaya başladı. Onkolog Doç. Dr. Mutlu Demiray "Yüksek sıcaklıkla kemoterapi kanserle mücadelede başarıyı artırıyor" dedi

Kemoterapide vücut sıcaklığı artırılarak kanserli hücre duvarlarının kolayca aşılması şansını artıran teknoloji Türkiye'de ilk olarak Bursa'da hizmet vermeye başladı. Almanya'da hipetermi eğitimleri alarak cihazı Türkiye'ye getiren Onkoklinik'in sahibi Doç. Dr. Mutlu Demiray, yeni tedavi metoduyla başarı şansının çok daha yukarılara çıkarıldığını söyledi. Kanser sıklığının her 4 aileden birinin karşılaştığı bir hastalık olduğunu vurgulayan Demiray, hipeterminin kemoterapi ilaçlarının etkinliklerini 2 ila 5 kat arasında artırdığının altını çizdi.

HÜCREDEKİ YAĞI ERİTİYOR

Kanser hücrelerinin istilacı ve yayılmacı karakterleri yüzünden çok fazla enerjiye ihtiyaç duyduğunu, bundan dolayı da sadece şekerle beslendiğini ifade eden Demiray, "Normal hücrelerden yaklaşık 200 kat fazla şeker kullanırlar. Kanserin teşhisinde kullanılan PET/CT tetkikinde de şekere fosfor bağlanarak damardan verilir. Kanser hücreleri tüm şekeri kullandıkları için fosfor da kanser hücrelerinin içinde kalır ve filmde parlar. Aşırı miktarda şeker kullanımı neticesinde sürekli asit üreterek hücre dışına atarlar. Kanser hücresi asitli bir ortamda bulunur. Bu asitli ortam normal hücreleri eritir ve kanser hücrelerinin yayılmasını sağlar. Kanser hücreleri bu asitten korunmak için daha yağdan zengin bir hücre duvarına sahiptir. Bu duvar kemoterapi ilaçlarının hücreye girmesini engeller. Çevresindeki asitli ortam ilaçları etkisiz hale getirebilir. Kaotik damar yapısı sebebiyle uygulanan kemoterapi ve radyoterapi, kanserli hücrelerde yeterince etkili olamayabilir. Eğer tümörü ısıtabilirseniz kalın yağlı hücre duvarı erir ve geçirgenliği artar ve kanser ilaçları kolayca hücre içine girer. Isı tedavisi kanser hücrelerini direkt öldürmekle beraber, kalkanlarını etkisiz hale getirerek kemoterapi ve radyoterapinin daha etkili olmasını sağlar" dedi.

ALTERNATİF TEDAVİ DEĞİL
Hipetermi tedavi metodunun teknik özelliklerini anlatan Doç. Dr. Mutlu Demiray, güvenli elektromanyetik dalgalar kullanılarak sadece tümör hücreleri ısıtabildiklerini söyledi. Kanserli hücreyi ısıtma tedavisine hipertermi denildiğini ifade eden Demiray, bu yöntemin kanser tedavisinde alternatif bir tedavi olmadığının altını çizdi. Yöntemin Avrupa'da kanser tedavisinin dördüncü parçası olarak tanımlandığını dile getiren Demiray, "Hipertermi kanser hücrelerinin savunma duvarlarını çökerterek kemoterapi ilaçlarının kanserli dokuda daha etkili olmasını sağlar ve radyoterapinin etkisini yüzde 500'e kadar artırır. Hipertermi daha başarılı tedavi sağlarken, yan etkilerde artışa sebep olmaz. Hiperterminin neredeyse hiç yan etkisi yoktur" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kansere sıcak dokunuş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN