Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yabancı konuklar çiğ köfte yedi, mandalina topladı

Giriş Tarihi: 2.12.2013 16:26

AB desteği ile düzenlenen, sürekli değişen dünyaya ayak uydurabilmek konulu projenin Türkiye bölümü Edremit'te yapıldı.

Proje kapsamında yabancı konuklar, çiğ köfteye hayran kalırken, tarlada da mandalina topladılar. Türkiye, Polonya, İtalya ve İrlanda olmak üzere dört ülkenin ortak olarak yürüttüğü proje kapsamında düzenlenen seminer, Güre Saruhan Otel'de yapıldı.

Türkiye bölümünde Eğitim Gönüllüleri Derneği (EGDER)'ni temsilen dernek genel sekreteri Kadir Olgun, Necmettin Moran, Rukiye Moran, Celalettin Yıldırır ve Aleksandra Yıldırır katıldılar. Gerçekleştirilen toplantıda ortaklar, konu kapsamındaki sunumlarını gerçekleştirdiler. Katılımcılar arasında güzel diyalogların yaşandığı ziyarette karşılıklı ülkeler ve yaşanılan şehirlerinde tanıtımı yapıldı. Kültürel diyaloglarında gerçekleştirildiği çalışmalarda Edremit Körfezi hakkında da bir sunum gerçekleştirildi.

EGDER üyesi öğretmenler tarafından hazırlanan erkeklere sıra gecesinde bayanlara da kına gecesi, yöresel çalgılar eşliğindeki müzik ve folklor ziyafeti sunuldu. Katılımcılar ilk defa böyle bir etkinliğe katıldıklarını ve unutamayacakları bir gece yaşadıklarını ifade ettiler. Kendilerine çiğ köfte ikramında da bulunulduğu gecede, bazı katılımcıların acıdan dolayı terledikleri ve mendilleri ıslatıp başlarına koydukları görüldü. Etkinliğe, Halk Eğitimi Müdürü İsmail Damar'da katıldı.

Proje kapsamında, Ayvalık, Güre, Assos ve Çanakkale gezileri düzenlendi. Ülkemizin kültürel mirası ve doğal güzellikleri katılımcılara tanıtılmış oldu. İlk defa ülkemize ve Edremit Körfezi'ne gelen katılımcılar, hayran kaldıklarını ve çok beğendiklerini dile getirdiler. Katılımcılar eğitimci Necmettin Moran'ın mandalina bahçesine de götürüldü. Heyet üyeleri burada mandalina toplama hazzını yaşayarak, topladıkları ürünleri de memleketlerine götüreceklerini belirttiler.

EGDER Başkanı Adem Uzun, bu sene proje ekibimizin sıkı çalışmaları ve dernek üyelerimizin de gönülden destekleri ile ülkelerarası örnek bir dayanışma örneği sergilendi. Şimdi projelerimizi daha sağlıklı bir şekilde uygulayacağımıza inanıyorum. Edremit halkına ekonomik anlamda katkı sağlamak ve Türkiye'yi en iyi şekilde tanıtmak ve temsil etmek istiyoruz.' dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yabancı konuklar çiğ köfte yedi, mandalina topladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN