Yaz uykusundaki virüsler grip ve nezle için uyandı

Soğuk algınlığına neden olan virüslerin kışın uyandığını söyleyen Prof. Dr. Ayper Somer, soğuk algınlığına karşı kanıtlanmış tek doğal koruyucunun da Afrika Sardunyası olduğunu söylüyor

Giriş Tarihi: 6.12.2013
Her ne kadar birbiriyle karıştırılsa da grip ve nezle aslında birbirinden keskin farklarla ayrılan iki hastalık. İki hastalığın birliriyle karıştırıldığını ve çok sayıda yanlış bilginin bulunduğunu söyleyen İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk İnfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ayper Somer, mevsim değişikliğine bağlı ısı farklılığının nezle ve soğuk algınlığı vakalarında artışına neden olduğunu söyleyerek "Bunun sebebi, yaz aylarında görülmeyen virüslerin havanın soğumasıyla birlikte aktifleşmesidir" dedi.

ARADA CİDDİ FARK VAR

Nezle ve soğuk algınlığının aynı anlamda kullanılan iki terim gibi algılandığını söyleyen Somer, "İnsanlarda genellikle üşüdükten sonra hastalandıkları yönünde önyargı olduğu için hastalığa 'soğuk algınlığı' denilmiştir. Bu aslında doğru değil. Üşüyen insan hastalanmaz. Hastalık vücudun ani sıcaklık değişimlerine maruz kalmasıyla ortaya çıkar" dedi. Soğuk algınlığıyla ilgili açıklamalarda bulunan Somer en çok merak edilen soruları SABAH BURSA okurları için yanıtladı.
Nezle ve grip arasındaki fark nedir?
Nezledeki bulguların dışında gripte çok şiddetli baş ağrısı, kas ağrısı, eklem ağrıları görülür. Bu nedenle hastalığa 'Paçavra Hastalığı' da denir. Hastalık yatağa düşürür. Halbuki grip olduğumuzda işe gitmemiz mümkün değildir. En büyük farklılık budur.
Nezle nasıl tedavi edilir?
Burun tıkanıklığında damla, öksürükte şurup, çocuklarda ateş varsa ateş düşürücü ilaçlar kullanılır. En etkili, kanıtlanmış tek tedavi yöntemi Afrika Sardunyası'nın kökünden elde edilen sıvı ekstresidir.
Afrika Sardunyası'nın özellikleri nedir?
Umckaloabo adıyla da bilinen Afrika Sardunyası bitkisi kökünden hazırlanan sıvı ekstresinin, özellikle kış aylarında kendini gösteren soğuk algınlığına karşı mücadeledeki doğal gücü yapılan araştırmalarda kanıtlanmıştır. Şikayetlerin süresini 1- 3 gün kadar kısaltır. Şiddetini hafifletmeye yardımcı olur, baş ağrısı ve burun akıntısı da dahil olmak üzere soğuk algınlığı semptomlarının giderilmesinde de önemli bir rol oynar.
Çocuklarda nezle tedavisinde antibiyotik kullanılmalı mı?
Küçük çocuklarda veya herhangi bir yaş grubunda nezle veya soğuk algınlığı bulguları ortaya çıktığında herhangi bir kötüye gidiş olmadığı takdirde antibiyotiklerin kullanılması sakıncalıdır. Çünkü direnç geliştirir ve mikroplarda bir daha o antibiyotik kullanılamaz.
Çocuğun beslenmesiyle hastalık arasında bir ilişki var mı?
Beslenme eksikliği olan çocuklarda bağışıklık sistemi yetersizdir. Bu kesin bir durumdur. Dengeli beslenmek; protein, karbonhidrat ve yağdan belli oranlarda alınması demektir. Ayrıca vitaminden zengin, bol sebze ve meyve ile takviye gerekir. Özellikle A vitamini enfeksiyonlardan korunmada, mukoza ve dış yüzeylerin korunmasında çok önemlidir. D vitamininin de ayrı bir önemi vardır; bunu sadece ağızdan almak yeterli değildir. Çocuğun kış aylarında bile mutlaka en az bir saat güneşte gezdirilmesi gerekir.

"HASTAYKEN OKULA GÖNDERMEYİN"
Özellikle kritik dönem olan ilk 1- 4 günlük süreç, yani hastalandıktan sonra ilk 2-3 gün, içinde çok yüksek oranda bulaştırma durumu söz konusudur. Bu nedenle hasta kişilerin evlerinde kalmaları, en azından bir gün istirahat etmeleridir çok önemlidir. Yetişkin kişi işe gittiğinde enerjisini başka şeylere harcayacaktır. Halbuki evde istirahat edildiğinde bütün enerji hastalıkla savaşmaya ayrılır.
Nezle ve grip ne sıklıkla görülür?
200'den fazla virüs olduğu için hayatımız boyunca en az 200 defa nezle olabiliriz. Nezle ve soğuk algınlığının çocuklarda görülme sıklığı yılda yüzde 6-8, hatta bazen 10-12 bile olabilir. 6 yaşın altındaki çocuklar daha sık hastalanır. Erişkinlerde bu oran yılda 2-4'tür. Yapılan bir araştırma sonucuna göre 70 yaşındaki bir kişi yaşamında üç yılını nezle ile geçiriyor. İş gücü ve okul günü açısından bakıldığında çok büyük bir rakam bu. Oysa Afrika Sardunyası gibi bitkisel ekstreler bu süreyi kısaltarak yaşamı daha sağlıklı hale getirecektir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yaz uykusundaki virüsler grip ve nezle için uyandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN