Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Köye çılgın proje

Giriş Tarihi: 13.12.2013

İnegöl'de 100 milyon TL'lik projeyle Boğazköy nüfusuna kayıtlı 181 aile, yeni yaşam alanına kavuşuyor. Projeyle kente göç önlenecek ve köyde arazi olmadığı için ilçede yaşamak zorunda kalan vatandaşlar köylerine dönme fırsatı bulacak

İnegöl'e bağlı Boğazköy 100 milyon TL'lik projeyle 181 aile yeni yaşam alanına kavuşuyor. 3 yıllık çalışmanın sonucunda Bursa Valiliği onayıyla hayata geçirilen 'Yeni Boğazköy İmar Projesi'yle köyden kente göç önlenecek ve köyde yer olmadığı için ilçede yaşamak zorunda kalan vatandaşlar köylerine dönme fırsatı bulacak. Projeyle köye yeni yaşam alanı açılıyor. 150 dönümlük alan üzerine 181 adet tek tip ev yapılacak. Boğazköy Barajı manzaralı yapılacak olan evler tripleks şeklinde inşa edilecek. Bursa Valiliği'nin onayı ile başlatılan projeyle Boğazköy nüfusuna kayıtlı olanlar burada yeni evler yapabilecek. Projede yapılacak evlerin arsaları ise kısa bir süre sonra hak sahiplerine dağıtılacak.

ARSALAR BELİRLENDİ

181 arsanın yer belirleme ve projenin hayat bulacağı alanda başlatılan yol çalışmalarını yerinde inceleyen Boğazköy Muhtarı Salih Tekin, 2.5 yıllık projenin hayata geçirildiğini belirtti. Proje çalışmalarının Valilik oluruyla başlatıldığını belirten Tekin köy yakınındaki baraj çalışması nedeni ile evler baraj sularının altında kaldığı için yeni bir yerleşim alanına ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Muhtar Tekin şöyle devam etti: "Bu durumu eski İnegöl Kaymakamımız Durmuş Gençer ile paylaşmıştık. Ondan sonra Bursa Valiliği'ne bunu aktardık. Köyümüzdeki 6 hane ile istimlâk edilen 3 hane için köyde ev yapacak arsa bulunmadığından ve köyümüzde baraj nedeni ile rutubet olması düşünülerek yeni bir köy yerleşim alanı açmak durumunda kaldık. 2.5 yıldır uğraştığımız yerleşim alanında sona gelmiş bulunmaktayız. Bugün itibariyle arsaların yerleri belirleniyor, ölçümleri yapılıyor. 181 arsamızın projesi bitti, Valimiz onayladı."

GÖÇ ÖNLENMİŞ OLACAK

Projede yapılacak evlerin tek tip olacağını belirten Tekin "Burada tek tip proje olacak. 3 kat izni veriliyor. Projemizde 181 arsa, 2 ticari alan, sağlık evi, cami ve park alanı bulunuyor. Proje masrafları olarak biner lira para topladık. Arsaların değeri komisyon tarafından belirlenecek. Çok yüksek bir fiyat olacağını düşünmüyoruz. Köy halkımızın ödeyeceği vadelerde yapıp yerleri teslime etmek istiyoruz. Barajdan dolayı bizim projemiz, güzel bir proje" dedi. Projenin köyden kente göçü önleyeceğini de belirten Muhtar Tekin "Köyümüzde evlenen çiftler aileleri ile birlikte kalıyor. Projeyle herkes kendine ev yapacak. Yine köyde yeri olmayan vatandaşlar İnegöl'de yaşamak zorunda kalıyor. 100 milyon TL'ye mal ettiğimiz bu proje, aynı zamanda köy nüfusunun artmasını sağlayacak" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Köye çılgın proje
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN