Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarım alanları daralıyor

Bursa'nın gıda deposu Karacabey ilçesinde, Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) 'bitkisel üretim sorunları ve çözüm önerilerini' tartıştı. Ortak kanaat: "Tarım alanları artık imara açılmamalı"

Giriş Tarihi: 13.12.2013
KTSO Meclis Başkanı Nuri Karaca, Karacabey'de tarım alanlarının hızla imara açıldığına dikkat çekti. Arz talep dengesinin domates ekiminde gözetilmediğini belirten Karaca bu yüzden çiftçinin mağduriyet yaşadığını söyledi. Yeni düzenlemelerle 90 bin dekar ekim alanının çiftçiyi mutlu ettiğini bildiren Karaca, "Sanayinin ihtiyacı olan domates 50 bin dekar da yapılacak üretim ile karşılanabilecekken, oluşan arz fazlası, ürünlerin satışını zorlaştırarak fiyatların düşmesine ve çiftçimizin gelir kaybına neden oluyor. Bu hususta özellikle TİGEM'e ait arazilerin domates ekimi için icara verilmesinin önlenmesi gerekiyor. 400 bin dekar sulamalı tarımın yapıldığını belirtmiştim. Burada sulama maliyetlerinin yüksekliği çiftçimize yük oluyor. Bununla ilgili olarak kolaylıklar sağlanması gerekiyor" dedi.

SULAMA DA MALİYETLİ
TBMM Tarım Komisyonu Üyesi Ak Parti Bursa Milletvekili Önder Matlı da artan nüfus ve refah seviyesi ile birlikte tüketim talebinin yükseldiğini söyledi. Matlı, "Bu dengeyi ancak verimlilikle kurabiliriz, doğru desteklemeler ve politikalarla sağlayabiliriz" diye konuştu. Toplantıda konuşan Karacabey Ova Köyleri Sulama Birliği Başkanı Sami Özseçen ise sulama maliyetlerinin ürün maliyeti içindeki payının yüzde 3 olduğunu belirterek, "Önemli olan tarlanın başından bitkinin köküne kadar olan kısımda maliyetlerin artmasıdır, bu ayrıma dikkat edilmesi gerekmektedir. Kademeli pompaj sistemi ile sulama yapılan alanlarda doğal olarak enerji maliyetleri nedeniyle maliyet artmaktadır. Bu alanlarda ekilecek ürünlerin doğru tespit edilmesi gereklidir" ifadesini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarım alanları daralıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN