Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kocaeli turizmin doğal rotası oldu

Dört mevsim turizme açık olan Kocaeli Kartepe Kayak Merkezi rakiplerine fark atıyor. İstanbul'a yakın olmasıyla diğer kayak merkezlerine göre daha fazla tercih edilen tesisteki doluluk oranı, sezon başlangıcı olmasına rağmen yüzde 100'e ulaştı

Giriş Tarihi: 18.12.2013
Coğrafi konumuyla hem deniz hem de kış turizminin yeni gözdesi olan Kocaeli, Karadeniz sahiliyle kumsalda, Kartepe Kayak Merkezi'yle de turizmin gözdesi oldu. İstanbul'a yakınlığıyla elde ettiği avantajı, yeni ulaşım projeleriyle canlandırmayı planlayan kent, ıslah edilmiş ürüyüş parkurları ve Gölcük ilçesindeki kaplıcalarıyla her mevsim turizmin yeni adresi olma iddiasında.

TURİZMİN YENİ GÖZDESİ

Jeopolitik olarak Asya ile Avrupa'nın göbeğinde yer alan Kocaeli, kara, hava, deniz ve tren yolu taşımacılığının da merkezi. Ankara - İstanbul Yeni Hızlı Tren Hattı'nın devreye girmesiyle daha da kısalacak ulaşımla kent adeta yeni cazibe merkezi haline gelecek. Kocaeli'nin ulaşım konusunda en büyük silahı ise hızlı tren projesinin yanında Kuzey Marmara Otoyolu Projesi... İstanbul'da inşaatı devam eden 3'üncü köprüyle bağlantılı olacak olacak otoyol özellikle yük taşımacılığında kullanılacak. Ancak otoyolla turizm yatırımlarında da patlama yaşanması bekleniyor. Lojistik alanında Kocaeli'ye yapılacak Körfez Geçiş Köprüsü ise bu ivmeyi artıracak en önemli projelerden diğeri olacak. Yeni ulaşım yatırımları mesafeleri azaltacak. Böylece saatler süren yolculuklara karşın, İzmit'e dakikalar içinde ulaşma imkanı doğacak.

İZMİR'DEN TURİST GELECEK
Kocaeli'ye yapılacak Körfez Geçiş Köprüsü ile Kocaeli ve istanbul'dan İzmir'e 3.5 saatte ulaşılacak. İzmit'e gelenler körfezi dolaşmak zorunda kalmayacak. Dilovası ilçesinde Yalova'nın Hersek Deltası'na yapılan köprüyle birlikte kentin, güney batıda bulunan illere olan engeller de ortadan kalkmış olacak. Ulaşımdaki rahatlama sadece turizmde değil, sanayiden, yeni yatırmlara bir çok alanda da gelişmeyi beraberinde getirecek.

LOJİSTİK KÖY KURULUYOR

Ulaşımın kısalması ve yeni altyapı yatırımları ise yeni projeleri beraberinde getiriyor. Tüm bu lojistik altyapı ve yatırımların doğal bir ihtiyacı doğurduğunu söyleyen Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Murat Özdağ, Kocaeli'nde lojistik bir köy kurulmasının gündemde olduğunu belirterek, bu yönde TCDD'nin girişimleri olduğunu söyledi. Özdağ, muhtemel lojistik merkezin Köseköy bölgesinde inşa edilmesinin de gündemde olduğunu belirtti. Kocaeli'nin prestij projeleri arasında bulunan 'Bilişim Vadisi' projesi hakkında da bilgi veren Özdağ, "Kocaeli ve ülke ekonomisi açısından kritik yatırımlardan biri Bilişim Vadisi'sinin kurulmasıdır. Söz konusu yatırım ile Bilişim açısından ABD deki silikon vadisine benzer bir yapıda kurulması planlanan vadi bilişim üssü olma hedefi ile kurulmaktadır. Ar-Ge açısından da önemli katkılar sunabilecek olan vadi ile yerli ve yabancı bir çok yatırımcının bölgeye bilişim alanında yatırım yapması hedeflenmektedir" dedi.

YATIRIM VE ÜRETİM ÜSSÜ
Kocaeli sahip olduğu Organize Sanayi Bölgesi (OSB) sayısıyla İzmir ve Bursa'yla beraber ilk sırada yer alıyor. Kocaeli'de yerleşik OSB'ler arasında Gebze TAYSAD, Plastikçiler, Güzeller, Gebze V.(Kimya) İhtisas, Makine İhtisas, Gebze VI.(İMES), Dilovası, Kömürcüler, Arslanbey Alikahya, Asım Kibar, Kandıra OSB'ler bulunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kocaeli turizmin doğal rotası oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN