Sosyal belediyecilikte gözde

Giriş Tarihi: 18.12.2013

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin sosyal ve kültürel projeleri 'sosyal belediyeciliğin' en güzel örneklerini oluşturdu. İşte şehri modernize eden o projelerin ayrıntıları...

BÜYÜKŞEHİR BAŞARI ÖDÜLÜ
Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Türkiye'de yeni büyükşehirlerin oluşmasına örnek olan Kocaeli'ndeki başarılı pilot uygulaması nedeniyle Kafkas Diasporası tarafından yılın belediye başkanı seçildi.

KOMEK'LE HERKESİN BİR MESLEĞİ VAR
Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Meslek ve Sanat Eğitimi Kursları (KOMEK) 9 yılda 41 kurs merkezinde 118 branşta 250 bin kişiye ücretsiz meslek ve sanat eğitimi verdi. KO-MEK, İŞ-KUR işbirliğiyle de işsizlere yönelik kurslar açtı.

135 BİN ÜCRETSİZ BİLGİSAYAR
Büyükşehir Belediyesi her ilköğretim 6'ncı sınıf öğrencisine ücretsiz dizüstü bilgisayar ve tablet dağıttı. Hem 5 yılda 135 bin öğrencinin hayalleri gerçek oldu hem de Kocaeli'nin bilişim alanında yapacağı büyük projelere hem de hükümetin Fatih Projesi'ne ilham kaynağı oldu.

OLİMPİYATLARA SPORCU GÖNDERDİK
Kocaeli genelinde 48 spor tesisi ve FIFA standartlarında spor sahaları yapıldı. 2004 yılından bu yana amatör spora 10 milyon liralık malzeme yardımı yapıldı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kağıtspor Kulübü, bugün 30 branşta 6387 lisanslı sporcusuyla Kocaeli ve Türk sporuna hizmet ediyor. 2012 Londra Olimpiyatları'na 9 sporcu gönderen Kağıtspor masa tenisinde 2 gümüş, engelli halterde ise 1 bronz madalyanın sahibi oldu.

KÜLTÜREL ETKİNLİK MERKEZİ
Kocaeli artık bir turizm kenti olmasının yanı sıra bir kültür ve kongre merkezi de. Artık kent Büyükşehir tarafından her yıl yapılan 23 Nisan Çocuk Festivali, Kitap Fuarı, Roman Festivali, Lale Festivali, Sevgide Buluşalım, Yöresel Kültürler Fuarı, Sekapark Altın Kemer Yağlı Güreş Şampiyonası, Uluslararası Fotoğraf Yarışması gibi birçoğu Türkiye'de ilk kez gerçekleştirilen kültürel etkinliklerle adından söz ettiriyor.

'41 KART' DİĞER İLLERE ÖRNEK OLDU
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, yoksul vatandaşlar gıdayı istediği zaman istediği yerden alsın, "sağ elin verdiğini sol el görmesin" düşüncesiyle 41 Kart'ı geliştirdi. Türkiye'ye model olan bu projeyle sosyal belediyecilikte bir devrime imza atıldı. Et, süt, balık gibi besinlerin de temin edilmesi sağlandı. Büyükşehir'in önemli sosyal projelerinden biri de Birleşmiş Milletler'in örnek gösterdiği Annelere Süt Kampanyası. 2005'ten bu yana sürdürülen kampanya kapsamında tüm anneler hamileliklerinin son 3 ayı ve doğumdan sonraki ilk üç ay olmak üzere 6 ay süresince süt yardımı alıyor. Büyükşehir Sevgi Mağazaları ile giyim yardımlarını da artık 41 kartlı sistemle sağlıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sosyal belediyecilikte gözde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN