Turizmin yeni rotası Sakarya

Sakarya Valisi Mustafa Büyük, Acarlar Longozu ve Sapanca Gölü ile Sakarya'nın Marmara'nın yeni turizm merkezi olduğunu söyledi. Vali Büyük "Kentimiz denizi, akarsuları, büyüklü-küçüklü gölleri, yaylaları, vadileri ve ormanları ile gerçek anlamda bir cennettir. Bu nedenle ilimizde kültür ve deniz turizmi ile birlikte alternatif doğa turizmi ve doğa sporları için zengin imkânlar mevcut" dedi

Giriş Tarihi: 18.12.2013
Tarihsel zenginliği, coğrafi konumu, ulaşım olanakları, tarım, sanayi ve hizmet sektörlerinde ülke ekonomisindeki payı yüksek kentlerden biri olan Sakarya, Marmara'nın yeni turizm merkezi olmayı hedefliyor. Sakarya Valisi Mustafa Büyük, İç Anadolu ile İstanbul'u bağlayan önemli bir kavşak noktasında olduklarını belirterek kültür, deniz ve doğal turizm açısından kentin önünün açık olduğunu ifade etti. Vali Büyük, Sakarya'nın denizi, akarsuları, büyüklü-küçüklü gölleri, yaylaları, vadileri ve ormanları ile bir cennet olduğunu belirterek "Bu nedenle ilimizde kültür ve deniz turizmi ile birlikte alternatif doğa turizmi ve doğa sporları için zengin imkânlar mevcuttur. İlimizin mevcut zengin turizm potansiyeline göre konaklayan yerli ve yabancı turist sayısı henüz yeterli sayıya ulaşmaması bugüne kadar yapılan tanıtım ve pazarlama çalışmalarının yeterli olmamasından kaynaklanmaktadır. Bu konuda valiliğimiz ve ilimizin dâhil olduğu Doğu Marmara Kalkınma Ajansı tarafından gerekli çalışmalar başlatılmıştır" dedi.

YABANCILAR HAYRAN KALDI
Büyük, sözlerini söyle sürdürdü: "2010'da yönetim kurulu başkanı olduğum Doğu Marmara Kalkınma Ajansı tarafından ajansa bağlı illerin "Marka Kent Stratejik Kalkınma Planı" hazırlanmış, çalışmalarımız bu plan dâhilinde yürütülmeye başlamıştır. Ayrıca, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa İsen'in himayesinde kurulan ve halen Sakarya milletvekili Ayşenur İslam'ın başkanlığını yaptığı, "Sakarya Kültür ve Turizm Konseyi" Kasım 2012'de 15 Körfez ve İslam ülkesi büyükelçilerini kentimizde ağırlamıştır. Düzenlenen Sakarya'yı tanıtım gezisinde Akyazı, Sapanca, Taraklı, Karasu ve Geyve yörelerinde yapılan incelemelerde, büyükelçiler yöreyi gerek turizm, gerekse ticaret ve sanayi alanlarını yatırım için çok uygun bulduklarını, özellikle Sapanca'yı çok beğendiklerini, turizm amaçlı yatırım yapacaklarını söylediler. Çok olumlu izlenimlerle ilimizden ayrıldılar. Akyazı ilçemizde Dubailer tarafından içinde otel, tatil köyü, termal, gol sahası ve daha pek çok tesisin bulurduğu 200 milyon dolarlık bir yatırım çalışması devam etmektedir. Taraklı Evleri, Beşköprü (Justinyenus Köprüsü), 9 tarihi cami, 3 tarihi kale, 1 imarethane, 22 yayla, 4 orman içi dinlenme alanı, bir kısmı ilgi çekici şelalelere sahip 15 akarsu, başta Sapanca ve Poyrazlar Gölü olmak üzere 7 göl, Kuzuluk Kaplıcaları, Taraklı Kaplıcaları ve çeşitli içmeler, 6 yaban hayatı koruma ve geliştirme alanı, Karasu ve Kocaali deniz kıyıları turizm alanında dikkat çekici unsurlardır. İkinci bir Safranbolu olmak üzere "Tarihi Taraklı Evleri" restore edilerek hizmete açılmış, gezilip görülmesi gereken turistik noktalardan biri haline gelmiştir."

ACARLAR LONGOZU GÖRÜLMEYE DEĞER
Türkiye'nin tek parça en büyük longozu olan Acarlar Longozu'nun bugüne kadar hakettiği değeri göremediğini de ifade eden Vali Büyük, "Acarlar Longozu büyüklük bakımından İğneada'dan sonra Türkiye'nin ikinci büyük longozudur. İğneada toplama ve adacıklardan oluşur. Ancak Acarlar bir bütün olarak tek parça halinde ülkemizin en büyük longozudur. Acarlar Longozu, Sakarya ve bölgemiz bakımından değil ülkemiz için de görülmeye değer en önemli turistik avantajlarımızdan biridir. Bizin en çok önem verdiğimiz turizm alanlarının başında gelmektedir. İlgili kurumlar, longoz koruma planı çerçevesinde, Acarlar Longozu'nu turizme kazandırma ve tanıtım projeleri üretmekte ve gerçekleştirmektedirler. Son yıllarda Acarlar Longozu biyolojik çeşitlilik ve doğal güzellik bakımındın bölgemizin en çok gezilen turistik alanlarından biri olmuştur. Eko turizm potansiyeli bakımından önemli bir nokta olup, doğa turizmini tercih edenler ve doğa fotoğrafçılığı yapmak isteyenler için longoz oldukça ilgi çekici. Bunun yanında longozun giriş kısmından iç kısımlarına kadar ziyaretçiler için ahşap yürüyüş yolu yapıldı. Yine ön tarafta bir kır lokantası var. Ayrıca turizme açılan longozda tur hizmeti vermek için tekneler ve deniz bisikletleri bulunmaktadır. Halen daha geniş anlamda altyapı ve tanıtım projeleri devam etmektedir" diye konuştu.

TÜRKİYE'NİN İLK FİDANLIK BORSASI SAPANCA'DA AÇILDI
Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından yapımı tamamlanan 113 tesisten biri olan, Sapanca'nın Yanık köyünde 22 hektarlık bir alana kurulan Sakarya Fidanlık Borsası'nın açılışı gerçekleştirildi. Sakarya Valisi Mustafa Büyük, borsadan ilk fidanı 50 TL ücret vererek aldı. 22 hektarlık alan üzerine kurulan ve Türkiye'de bir ilk olarak açılan Sakarya Fidanlık Borsası'nda fidan alım satımını tek elden yapabilecek bir sistem olacak. Sakarya Fidanlık Borsası açılışında konuşan Sakarya Valisi Mustafa Büyük, "2010'daa göreve başladığımda ilk konu edilen meselelerden biri dış mekan süs bitkiciliği konusunda sektörün, üreticilerimizin pazarlama problemleriyle ilgiliydi. Bu çerçeve içerisinde otoyol tarafından tahrip edilmiş bir arazi olan Yanık köyünün güzellikleri içerisinde bir olumsuzluk olarak gözüken bu alanı dış mekân süs bitkiciliği için tahsis etme çalışmalarını yürütmeye başladık. Şimdiye kadar yapılanların bundan sonrası ile daha da taçlandırılıp güzelleştirilmesi lazım. Yanık köyü için, Sapanca için, hepimiz için prestijli bir tesis oldu. İnşallah gelecekte hepimizin gururlanacağı, ülkemiz için dünya çapında bir tesis ile karşılaşmış oluruz" dedi.

KARASU LİMANI HAYDARPAŞA'YA ALTERNATİF
Türkiye'nin
en önemli demir çelik üretim merkezlerinden birisi olan Ereğli Demir Çelik Fabrikası ve Karabük Demir Çelik Fabrikası'nda üretilen demir - çelik mamullerinin, Kocaeli bölgesine demiryolu bağlantısını ile ekonomik şekilde nakledilmesini sağlamak amacıyla "Adapazarı- Karasu Limanı-Ereğli-Bartın Limanı Demiryolu Bağlantısı Hattı Projesi"nin 62 km. uzunluğundaki ilk bölümü olan "Adapazarı- Karasu Limanları Demiryolu Bağlantısı İnşaatı"nın yapımı Nisan 2011'de başladı. Sona gelinen projeyle Karasu limanı birkaç yıl sonra Haydarpaşa Limanı'na alternatif limanlardan biri olacak. Böylece Karadeniz ülkeleri ile yapılacak olan ticarette Karasu Limanı ön plana çıkacak. Sakarya ve çevre illerin ihracat potansiyelini oldukça yukarılara çıkaracağı düşünülen limanın bir lojistik üs olması ilin geleceği açısından büyük yarar sağlayacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turizmin yeni rotası Sakarya
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN