Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye'nin tek model büyükşehiri: Kocaeli

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın model kent olarak işaret ettiği Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin 2004'te çıkarılan yasanın ardından sınırları genişletildi. 110 kat büyüyen Kocaeli, yeni büyükşehir olacak illere örnek olacak

Giriş Tarihi: 18.12.2013
Kocaeli bir dönemin sadece sanayi kentiydi. Kirli, puslu havası bir de hafızalara kötü kokusuyla kazınan İzmit Körfez'i ile tanınıyordu. Tarihindeki kara yazgısına 1999 Marmara Depremi'nde aldığı derin yaralar da eklendi. Kocaeli'nin makûs tarihi ise 2004 yılında çıkarılan büyükşehir yasasıyla birlikte değişmeye başladı. Aradan tam 9 yıl geçti. Kocaeli geçen bu süreçte altyapısı, çevresi, ulaşımı, turizmi ve sporuyla yeni bir vücut kazandı. Türkiye'de ilklerin adresi oldu. Sınırları 110 kat büyüyen Kocaeli'nde 44 belediye kapatılarak, 12 ilçe belediyesi oluşturuldu. Tüm bölgelere aktif hizmet getirilmeye başlandı. Büyükşehir kanalıyla kentin tamamının tek elden planlaması sağlandı. Konut, sanayi, tarım, turizm, ulaşım gibi yerleşme ve arazi kullanılması kararlarını belirleyen çevre düzeni planları çıkarıldı. KUTAS (Kocaeli Uydudan Takip Sistemi) ile kaçak yapılaşmanın önüne set çekildi. Kocaeli genelindeki düzensiz ve plansız her nokta kamulaştırma kapsamına alındı. 5 milyon metrekarelik alan kamulaştırıldı, 2 bin 615 bina, 5 bin 240 daire yıkıldı. 456 milyon lira kamulaştırma bedeli ödendi. İşte Kocaeli'nde değişimi yaratan projeler:

KİŞİ BAŞINA 3 AĞAÇ
Kocaeli sanayi kenti olmanın bedelini yıllarca ödedi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin havadan, karadan ve denizden entegre çevre politikasıyla kentin soluk benzine renk geldi. Kocaeli'nin adeta tabiatla sözleşmesi yenilendi. Ağaçlandırma ve yeşillendirme seferberliği ile 5 milyon 419 bin adet fidan toprakla buluşturuldu. 10 kat daha yeşil bir Kocaeli kuruldu. Kişi başına düşen yeşil miktarı 1 metrekare iken bugün 9.9 metrekare oldu. 16 adet mesire alanı ile Kocaeli'nin yaşama enerjisi arttırıldı. Kocaeli'nde 9 yıl önce 1.5 km olan yürüyüş yolları bugün sadece sahillerde 65 km'yi aştı. Hiç olmayan bisiklet yollarının uzunluğu ise 20 km'yi buldu. Kocaeli'nde bin km uzunluğunda 102 treakking parkuru oluşturuldu. Ayrıca Kocaeli her yıl 1.5 milyon lale açıyor.

KÖRFEZ'DE YENİ HAYAT
Uluslararası Çevre Komisyonu tarafından 32 kritere uyan Karamürsel Altınkemer Halk Plajı'nın mavi bayrakla taçlandırıldı. Bu yıl da Kandıra Cebeci Halk Plajı mavi bayrağın sahibi oldu. Tarihinde ilk kez mavi bayrak alan İzmit Körfezi'nde çekilen su altı fotoğrafları ise 30'un üstünde balık ve 70'e yakın canlı türü ile denizin üstü gibi altında da bir hayat başladığını gözler önüne serdi.

KOCAELİ SAHİL CENNETİ OLDU
Bir zamanların sadece sanayiyle anılan Kocaeli sahil cennetine dönüştü. Gebze'den Karamürsel'e tüm sahil şeridi vatandaşların hizmetine açıldı. 23 sahil parkıyla İzmit Körfezi cennetten bir köşeye döndü. Türkiye'nin ilk endüstriyel dönüşüm parkı olan Sekapark ise Kocaeli sınırlarını da aştı, Marmara'nın etkinlik merkezi haline dönüştü. 600 dönümlük eski Seka arazisi üzerine kurulan dev park 7'den 70'e herkesi kucaklıyor.

ATIKSULARIN YÜZDE 98'İ ARITILIYOR
Tüm altyapı yenilendi. Kent genelinde 3 bin 265 km içmesuyu, 2 bin 287 km kanalizasyon, 291 km yağmursuyu hattı ve 57 km dere ıslahı yapıldı. Yapılan 17 arıtma tesisiyle İzmit Körfezi'nde arıtılan atıksu miktarı yüzde 20'lerden 99'lar çıktı. Sadece Gebze'de devreye alınan 67 milyon liralık arıtma tesisi 670 bin nüfusun evsel ve sanayi atığını arıtıyor. Kötü kokusu ve kirliliği ile anılan İzmit Körfezi ise yapılan arıtma tesisleri, havadan kontrolü sağlayan deniz uçağı, katı atıkları toplayan deniz süpürgeleri ve denetim tekneleri ile mavi günlerine geri döndü, Marmara'nın incisi unvanını tekrar kazandı.

EVSİZLERE KENTSEL DÖNÜŞÜMLE EV
Büyükşehir'in Kentsel Dönüşüm Projesi'nin bir adımı olan Erenler-Cedit Konutları ile Kocaeli sosyal yaşam alanlarıyla tanıştı. Kentsel dönüşüm projeleriyle kentin geleceği planlanırken Büyükşehir konut hamleleriyle herkesi ev sahibi yapma hedefine emin adımlarla ilerliyor. 2007 yılından bu yana kentsel dönüşümle beraber 6 bin 280 daire ve 32 dükkân hak sahiplerine teslim edildi. Bin 284 dairenin yapımıysa sürüyor.

23 PLAJ HALKIN HİZMETİNDE
Atıl ve kullanılamaz halde olan sahiller düzenlenerek yeni yaşam alanları oluşturuldu. Körfez'in çevresinde 22 kumsal vatandaşın hizmetine sunuldu. 23. kumsal Gebze ilçesi sınırlarına yakın bir ilçe olan Darıca'da oluşturulmaya başlandı. Körfez su sporları ve etkinliklerle sürekli gülümsemeye başladı. Denizdeki canlılık birçok spor organizasyonunu da beraberinde getirdi. İzmit Körfezi'nde 5 yıldır uluslararası yüzme, offshore yarışları ve balkan yelken şampiyonası gibi spor organizasyonları yapılıyor.

RAKAMLARLA KOCAELİ
2004'te çıkarılan yasa ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin görev alanı 110 kat büyüdü. 32 kilometrekareden 3 bin 505 kilometrekareye çıktı.
Hizmet verilen kişi sayısı yüzde 800 arttı. 202 binden 1 milyon 602 bin kişiye yükseldi.
2008'de çıkarılan yasa ile 44 belde kapatıldı. 6 yeni ilçe belediyesi kuruldu.
Kocaeli'nde 12 ilçe belediyesi ve 1 büyükşehir belediyesiyle hizmet veriyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'nin tek model büyükşehiri: Kocaeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN