Ulaşımda süper ligde

Giriş Tarihi: 18.12.2013

Araç trafiğini transit ve güvenli hale getirmek için Kocaeli genelinde 6 büyük tünel ve 15 taşıt köprüsü yapıldı. Seka Büyük Tüneli bir kilometre uzunluğuyla Türkiye'nin kazıklı sistemle yapılan en büyük tüneli unvanını elde etti

Kocaeli ulaşım yatırımlarıyla atağa kalktı. Yeniden açılan yollar, inşa edilen tüneller, şehre rahat bir nefes aldırırken büyük şehirlerin büyük derdi olan trafik sorununu da en baştan çözmüş oldu. D-100 Karayolu'nun tam ortasına kurulan akaryakıt istasyonu trafiğin önemli ölçüde aksamasına neden oluyordu. Trafiği düzenlemek, ulaşımı daha sorunsuz hale getirmek için akaryakıt istasyonu yıkıldı. Modern D-100'de geçişler daha konforlu ve güvenli hale getirildi. D-100 Karayolu ve Kuzey Yan Yolu birbirinden tamamen ayrıldı. Kuzey ve Güney yan yollarla birlikte güzergâh 12 şeride çıkarıldı. D-100'e kente yakışır, yürüyen merdivenli, asansörlü üç görkemli yaya köprüsü yapıldı. Denizle halk arasındaki tüm engeller de ortadan kalktı. Araç trafiğini transit ve güvenli hale getirmek için Kocaeli genelinde 6 büyük tünel ve 15 taşıt köprüsü yapıldı. Seka Büyük Tüneli bir kilometre uzunluğuyla Türkiye'nin kazıklı sistemle yapılan en büyük tüneli unvanını aldı. İki kavşakla kentin kuzey güney akslarından biri olan Miralay Mümtaz ve Sekapark Sahil Yolu'na bağlantı sağlandı. Kocaeli genelinde trafiği rahatlatmak için atılan bir diğer önemli adım da kavşaklar oldu. 11 köprülü kavşakla trafikte konforlu ve güvenli bir dönem başladı. Kavşakların etrafı yeşillendirilip çiçeklendirildi. Bu görüntü kentin yeni imajına da yakıştı.

YOLLAR DA KONFOR DA DUBLE

Kocaeli'nde itfaiye ve ambulansların giremediği yollar 2004 yılı öncesinde kaldı. Santral mevkisi ile Umuttepe'ye kadar uzanan yolun 25 metre genişliğe kavuşturulmasıyla ortaya çıkan modern bulvarla kâbus dolu günler sona erdi. 3 etap halinde yapılan çalışmalarla öğrencilerin ve hastaların üniversiteye ulaşımı kolaylaştı. Kocaeli'nde özellikle ana arterlerde dar ve bozuk görüntüler yerini modern bulvar yollara bıraktı.

KÖYE GÖÇ DÖNEMİ BAŞLADI
Kocaeli'nde Büyükşehir Yasası köylere altyapı, ulaşım ve çevre hizmetlerini tek elden ulaştırılmasını sağladı. Grup köy yolları oluşturuldu. Bir zamanlar içme suyunu musluğundan içemeyen köylerin ayağına kadar doğalgaz getirildi. Şehirlere hayat veren Büyükşehir Yasası, köy ve ilçelerin şehirle beraber kalkınmasını sağladı. Kandıra Bağırganlı ve Dudutepe, Derince, Karamürsel ve İzmit'in köylerinde içmesuyu ve arıtma tesisleri devreye sokuldu. İlçelerden köye tersine göç başladı.

HAVADA ENGEL KALMADI
Kocaeli'nde milat denilebilecek değişimlerden biri de hava ulaşımı alanında yaşandı. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı Deniz Hava Üs Komutanlığı'na hizmet vermesi için yaklaşık 20 yıl önce yaptırılan ve ekonomik getirisi olmadığı için kaderi terk edilen Cengiz Topel Havaalanı, Ulaştırma Bakanlığı'nın sorumluluğunda Büyükşehir Belediyesi'nin çalışmalarıyla sivil havacılığa açıldı. Havaalanından her gün karşılıklı olarak Trabzon'a sefer düzenleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ulaşımda süper ligde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN