Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vatandaş pazardan eli boş dönüyor

Giriş Tarihi: 18.12.2013 12:51

Kış aylarının gelmesi ve hava şartlarının iyice kötüleşmesi ile birlikte balık fiyatları yine yükseldi.

Balıkçıların denize açılamaması nedeniyle fazla balık tutulamaması, tüm bölgede olduğu gibi Tekirdağ'a bağlı Çerkezköy'de de balık fiyatlarının artmasına neden oldu.

Balık fiyatlarının bu şekilde yükselmesi, satışları ise olumsuz etkiliyor. Çerkezköy Balık Pazarı'na gelen vatandaşlar, yüksek fiyatlar nedeni ile pazardan eli boş ayrılırken, bazı vatandaşlar ise almayı planladığı balık miktarının neredeyse yarısı kadarını alabiliyor.
Balık tüketimi için en uygun zaman diliminin içinde bulunulduğunu ifade eden balıkçı esnafı, 'Balık avı, tamamen hava şartlarına bağlıdır. Havanın rüzgarlı olduğu dönemlerde balıkçılar ava çıkamıyor. Bu durum dolayısıyla balık fiyatlarına da yansıyor. Avlanan balık miktarı arttıkça balığın satış fiyatı düşer. Avlanan balık miktarı azaldıkça fiyat yükselir' diye konuştu.

Mevsim şartlarına göre balık satışlarının normal olduğunu ifade eden balıkçı esnafı, 'Hava şartları nedeniyle bugünlerde balığa çıkılamıyor. Ava çıkan balıkçılarımız da eli boş dönüyor. Balık az olduğu için de fiyatı da yüksek oluyor. Ancak tüm bunlara rağmen özellikle Perşembe ve Pazar günleri vatandaşlarımız balık alımına büyük ilgi gösteriyor' ifadelerini kullandı.

ÇİNEKOPUN TANESİ 20 TL

Kış mevsimi içinde en çok tüketilen balık türlerinin hamsi, istavrit gibi küçük balıklar olduğunu ifade eden Çerkezköy balık pazarı esnafı, 'Çerkezköy Balık halinde istavrit kilosu 10 TL'den alıcı buluyor. Çupranın tanesi 5 TL, Çinekopun tanesi 20 TL, Kanada hamsisinin kilosu 7 TL, Palamutun tanesi 10 TL, Mezgitin kilosu 15 TL, Barbunun kilosu 20 TL, Levreğin tanesi ise 5 TL'den satılıyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vatandaş pazardan eli boş dönüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN