Kozasından çıktı trafik nefes aldı

Giriş Tarihi: 20.12.2013

Bursa'nın en önemli sorunlarından biri olan şehir içi trafiği İpekböceği sayesinde rahat bir nefes aldı. Kentin merkezi olan Heykel - Garaj hattında çalışan Türkiye'nin ilk yerli tramvayı 2 ayda 413 bin yolcu taşıdı

Kent merkezinin büyük bir bölümünün tarihi ve doğal sit alanlarıyla çevrili olduğu Bursa'da şehir içi trafiğini rahatlatmak amacıyla raylı sistem yatırımlarına ağırlık veren Büyükşehir Belediyesi'nin hayata geçirdiği 6.5 kilometrelik Heykel - Garaj tramvay hattı, Bursalılar tarafından yoğun ilgi görmeye başladı. İlk olarak 12 Ekim'de yolculu seferlere başlayan Türkiye'nin ilk yerli tramvaylarının çalıştığı hatta bugüne kadar 413 bin kişi yolculuk yaptı. Özellikte taksi-dolmuş hatlarının yoğun olarak bulunduğu bölgedeki araç yoğunluğunu da önemli şekilde azaltan 280 kişi kapasiteli bir yerli tramvay, ortalama 2 yolcu ile ulaşım yapan 100 aracın trafikten çekilmesini sağlamış oldu.

SEFERLER SIKLAŞIYOR

Yerli tramvay üretimini yapan Bursalı firma Büyükşehir Belediyesi'nin siparişi olan 5 ve 6'ncı araçların çalışmalarını hızla sürdürürken, artan talep üzerine sefer saatleri de uzatıldı. T1 tramvay işletim saatleri artan yolcu talebini karşılamak üzere 12 Kasım'dan itibaren değiştirildi. Buna göre tramvay işletimi 07.30 ile 23.00 saatleri arasında yapılmaya başlandı. İlk tramvay Osmangazi durağından saat 07.00'de, akşam son tramvay ise Osmangazi durağından saat 23.00'te hareket ederek yolcu taleplerini karşılamaya çalışıyor.

TARİHİ BÖLGE KONFORLA BULUŞTU
Atatürk Caddesi'nin tarihi çarşı ve hanlarla çevrili olduğunu, kente gelen yabancı turistlerin ilk durağının da bu bölge olduğunu hatırlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, tramvaylar sayesinde caddeye konfor ve kalite geldiğini söyledi. Sessiz çalışan tramvaylarla gürültü kirliliğinin ortadan kalktığını hatırlatan Altepe, motorlu araç sayısının azalmasıyla egzoz gazı salınımının da düştüğünü, böylelikle tarihi bölgeye kalite geldiğini kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kozasından çıktı trafik nefes aldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN