Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başkandan çocuklara müjde

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa Hayvanat Bahçesi'ne amur kaplanı, penguen, fok balığı, tapir, kapibara, anakonda gibi hayvanların geleceği söyledi. Altepe, getirilmesi planlanan hayvanlar için barınak inşaatlarının tamamlandığını, hayvanat bahçesinin genişletileceğini açıkladı

Giriş Tarihi: 22.12.2013
Dünya Hayvanat Bahçesi Birliği tarafından desteklenen Bursa Hayvanat Bahçesi'nde incelemelerde bulunan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yeni barınakların hazırlandığını ve farklı türlerden yeni hayvanlarla Bursa Hayvanat Bahçesi'nin daha da güzelleşeceğini belirtti. Altepe, "Yeni barınaklar hazırlandı ve farklı türlerden yeni hayvanlarla Bursa Hayvanat Bahçesi daha da güzelleşiyor. Kanguru, lemur, yılan çeşitleri, mavi yüzlü bal yiyen kuş gibi 103 ayrı türden 850 hayvanın barındığı bahçemize, amur kaplanı, penguen, fok balığı, tapir, kapibara, anakonda gibi hayvanlar için barınaklar yapıldı. Filin kalacağı yer de inşa ediliyor. Yakın zamanda fil de gelmiş olacak. Son yılda 16 yeni türden 75 hayvan daha hayvanat bahçemize katıldı. 600 bin ziyaretçi ile Bursa Hayvanat Bahçesi ülkemizin en güzel ve örnek hayvanat bahçesi sınıfında yer alıyor. Bursa Hayvanat Bahçesi ek barınaklar ve farklı türde yeni hayvanlarla daha da büyüyor ve örnek bir proje olarak halka hizmet veriyor" dedi.

ZİYARETÇİLERİN İLGİ ODAĞI
Belediye meclis üyeliği yaptığı yıllardan beri hayvanat bahçesine yönelik çalışmalarda bulunduğuna dikkat çeken Recep Altepe, Dünya Hayvanat Bahçesi Birliği ile sürekli irtibat halinde olduklarını söyledi. Bursa'da ilk hayvanat bahçesinin 1955'te Kültür Park içinde kurulduğunu belirten Altepe, "Uzun yıllar Kültür Park ziyaretçilerinin en önemli ilgi odağı olmuştur. Yan yana dizilmiş küçük kafeslerde sergilenen hayvanlardan oluşan Kültür Park Hayvanat Bahçesi dünyadaki ve ülkemizdeki değişen hayvanat bahçesi anlayışını karşılayamadığından zamanla Bursa için kanayan yara halini almıştır. Hayvanları Koruma Haftası nedeniyle, 1991'de sevinçle Kültür Park Hayvanat Bahçesi'ni ziyarete gelen bir ilköğretim okulunun öğrencileri ne yazık ki hayal kırıklığıyla bahçeden ayrılırlar. Okullarına döndükten sonra okul yönetiminin de yardımlarıyla dönemin belediye başkanına Kültür Park Hayvanat Bahçesi hakkındaki duygularını ifade eden yazılarını iletirler. Minik yüreklerden hayvanlar için yükselen feryatlar, uzun süredir yönetim ve kamuoyunda rahatsızlık yaratmakta olan hayvanat bahçesi probleminin çözümü için bir kıvılcım olur ve hayvanat bahçesi ıslah çalışmalarına başlanır" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkandan çocuklara müjde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN