Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu iki proje Bursa'nın çehresini değiştirecek

Bursa Valisi Münir Karaloğlu "Otoyol ve Hızlı Tren Demiryolu Hattı bittikten sonra Bursa'da hiçbir şey eskisi gibi olmayacak" dedi

Giriş Tarihi: 27.12.2013
Gazetecilerle buluşan Bursa Valisi Münir Karaloğlu, kentin hedefleri konusunda açıklamalarda bulundu. Hızlı tren ve otoyol projesinden, tarım alanlarının kullanımı, sanayideki son durum, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük projelerinden olan İstanbul-Bursa-İzmir otoyolu ile Osmaneli- Bursa hızlı tren projesinin çevre düzen planlarının kentin gidişatının önünü açıp açmayacağını, kente neler kazandıracağını tespit etmek için bir araştırma yaptıklarını söyledi. Bursa'da hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını dile getiren Karaloğlu, "Otoyol ve hızlı tren demiryolu hattı bittikten sonra Bursa'da hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Kent dinamikleri olarak bu iki yatırımın sonuçlarına hazırlıklı olmalıyız. Eğer olmazsak plansız, programsız ve projesiz bu kent gelişmeye devam eder. Biz onun üzerine bir şeyler giydirmeye çalışırız. Projede aksama yok. Planlananın önünde gidiyor. 2015'in Mart aylarında Bursa çevre yolu ile Altınova arası, 2015 sonunda körfez geçişiyle beraber Bursa-İstanbul otoyolunun tamamının kullanılması hedefleniyor. Bursa- İzmir arasındaki yol bir süre daha devam edecek. 2018'e sarkabilir. Bizi daha çok ilgilendiren İstanbul bağlantısıdır" dedi. Hızlı tren hattı çalışmalarının bütün hızıyla sürdüğünü kaydeden Karaloğlu, önümüzdeki günlerde Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile hatta incelemelerde bulunacaklarını vurguladı. Hızlı tren işinin maliyetli ve zor olduğunu söyleyen Karaloğlu, "Bu uzun zaman alan bir iş. Aynı zamanda İznik-Yenişehir, İznik-İnegöl bölünmüş yollarının ihalesi yapıldı. Başlayan ve 1x1 olarak başlayan Yenişehir- Bilecik yolu daha sonra 2x2'ye dönüştü. İkmal ihalesi dosyası hazır. O yolun ihale edilip Yenişehir-Bilecik arasının duble yol olarak bitirilmesi önemli. Son 4 ayda Mezit vadisinde son bölüm tamamlandı. Bursa'dan Ankara'ya kesintisiz duble olarak gitme şansı var" diye konuştu.

Uludağ yolu yenileniyor

Türkiye'nin önde gelen kış turizm merkezlerinden Uludağ'a ulaşımı sağlayan 35 kilometrelik yolun yenileneceğini de ifade eden Karaloğlu, "30 Aralık'ta o yolun ihalesi var. 2 yıl içinde Uludağ yolunun 35 kilometre kısmı sıcak asfalt olarak yeniden yapılacak. Martta başlayıp 2015 sonunda bitireceğiz. Yukarıdan aşağıya yapacağız. Uludağ'ın ulaşım sorununu çözeceğiz. Virajlarda kısmi iyileştirmeler yaparak sıcak asfalt yapacağız. Uludağ yolunda genişleme olmayacak. Yol mevcut haliyle kaldırılacak. Alt tabaka ve üste sıcak asfalta geçilecek. Bazı tehlikeli virajlar düzeltilecek" diye konuştu.

Sağlık yatırımları bitiyor

Sağlık sektöründe 9 hastane yatırımının sürdüğünü kaydeden Karaloğlu, "MKP Devlet Hastanesi yüzde 65, Karacabey Devlet Hastanesi 75 seviyesinde ve haziranda açılacak. Mudanya Devlet Hastanesi tamamlandı. Tefrişi devam ediyor. Bir iki ay içinde açacağız. Nilüfer'de Ruh Sağlığı Hastanesi uzun süre inşaatı sürdü. Bitme aşamasına geldi. 2014 içinde açacağız. Nilüfer'de temeli atılan ve ikinci katı yapılan ağız ve diş sağlığı hastanesinin inşaatı devam ediyor. İznik Devlet Hastanesinin inşaatı sürüyor. İnegöl Devlet Hastanesi yüzde 70 seviyesinde ve 2014 yılında açılacak. Keles Devlet Hastanesi inşaatı tamamlandı. Yakın zamanda açacağız. Gemlik ve Orhangazi Devlet Hastanesi yenilenme ihalesi ocak ayında yapılacak" görüşünü dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu iki proje Bursa'nın çehresini değiştirecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN