Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Meriç ve Tunca nehirleri alarm veriyor

Edirne de kuraklığın pençesinde.

Giriş Tarihi: 14.1.2014 12:51
Tüm Türkiye'yi etkisi altına alan kuraklık, kendini Edirne'de de gösteriyor. Bazı bölgelerde çiftçiler yağmur dualarına başlarken, Meriç ve Tunca nehirleri yağışların azlığından dolayı kuruma noktasına geldi.

Edirne'de Meriç ve Tunca nehirlerinde sular çekilince, ortaya kum adacıkları çıktı. Geçtiğimiz yıllarda yağışların fazla olmasıyla Bulgaristan'da bulunan barajların debileri yükselince, baraj kapaklarını açan Bulgaristan, Meriç Nehri yatağında suların ani bir şekilde yükselmesine, taşkınlara neden olmuştu. Taşkınlarla birlikte Meriç ve Tunca Köprüsü üzerini aşan sular şimdilerde köprülerin altında bulunan gözlerin bazılarında geçmez oldu.

Debisi düşen nehirlerde, yaz aylarından alışkın olduğumuz görüntüler ortaya çıktı. Çiftçiler yağışların az olmasından endişelenirken, kum adacıkları ise en çok martıların işine yaradı. Adacıklar, martıların gün içinde yaşamlarını sürdürdüğü alana dönerken, geçtiğimiz yıllarda sel baskınlarına neden olan Meriç Nehri, sularının çekilmesi ile oluşan kum şekilleri ile Karaağaç semtini ziyaret edenlerin ilgisine neden oldu. Kum adacıklarında bulunan martılar, fotoğraf çeken çok sayıda yerli ve yabancı turistlere ise güzel görüntüler oluşturdu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Meriç ve Tunca nehirleri alarm veriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN