Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Edirne eski cami 600 yaşında

Vakıf abidelerinden olan Edirne Eski Cami ibadete açılışının 600'üncü yılı etkinliklerle kutlanacak. Etkinlikler kapsamında 17 Ocak Cuma günü mevlit okutulacak, cami avlusunda "Eski'den" isimli sergi açılacak. Saat 18.00'de ise Deveci Han'da Eski Cami konulu konferans verilecek.

Giriş Tarihi: 15.1.2014 15:08
Edirne Vakıflar Bölge Müdürü Osman Güneren Eski Cami'nin 600 üncü yılını kutlama amacıyla düzenledikleri etkinliklere tüm Edirne halkını davet etti. Bazı kentlerde bir ulu cami dahi bulunmadığına işaret eden Güneren, "Edirnemiz bu açıdan şanslı. Eski Cami, Üç Şerefeli Cami ve Selimiye Camii gibi üç ulu camimiz var. Kadim Vakıf abide Eski Cami ise 600 yıllık ömrü itibarıyla ayrı bir öneme sahip. İnşa edildiği Fetret Devri, karışıklık ve çok başlılığın hakim olduğu bir dönem olmasına rağmen böylesine bir eserin inşa edilebilmiş olması da, bu coğrafyanın Türk Yurdu olması noktasındaki kararlılığı göstermesi açısından önemli" dedi.

Bölge Müdürü Güneren, inşa kitabesine göre miladi 1414 yılının Ocak ayında ibadete açılan Eski Cami'nin 600 yaşında olduğunu söyleyerek "Cuma günü tüm değerli vatandaşlarımızı, Cuma namazı öncesi okunacak mevlidimize, Cuma namazı sonrası cami avlusunda açılacak sergimize, akşam da Deveci Han'daki konferansımıza bekliyoruz. 'Osmanlı Mimarisinin Gelişimi İçinde Edirne Eski Cami' konulu konferansımızı, İstanbul Üniversitesi'nin değerli öğretim üyelerinden Ahmet Vefa Çobanoğlu Hocamız verecek. Edirne, barındırdığı Vakıf abide sayısı ve nitelikleri bakımından çok önemli bir yerde. Bu Vakıf eserlere sahip çıkma adına elimizden geleni yapmalıyız. Ecdadımızın yüzyıllar önce imar ettiği bu eserleri, biz de gelecek nesillere en iyi şekilde ulaştırabilme gayreti içindeyiz' şeklinde konuştu.

ESKİ CAMİ HAKKINDA

Eski Cami, Edirne'nin fethinden sonra inşa edilmiş ilk abidevi cami olarak biliniyor. Fetret Devri'nde 1403 yılında Emir Süleyman tarafından başlanan Eski Cami'nin inşasına, daha sonra kardeşi Musa Çelebi devam etti. Bitirmek ise Fetret Devri'ni sona erdiren caminin banisi Çelebi Sultan Mehmet'e nasip oldu. 1414 yılının Ocak ayında tamamlanarak ibadete açılan camiyi Hacı Alaaddin ve İbrahim oğlu Ömer inşa etti. 1600'lü yıllarda yaşamış olan ünlü seyyah Evliya Çelebi, Eski Cami için "Edirne'nin ta ortasında, bilginler topluluğu ve 'y'nın bulunduğu yerde inşa edilmiş muazzam bir camidir." der.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Edirne eski cami 600 yaşında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN