Trafikte uyum hareketi başladı

Kara, hava, deniz ve raylı sistem yatırımlarıyla dikkat çeken Bursa Büyükşehir Belediyesi, şimdi de trafik kazalarının en aza indirilmesi amacıyla Bursa Emniyet Müdürlüğü işbirliğiyle 'Trafikte Gönüllü Uyum Hareketi'ni başlattı

Giriş Tarihi: 17.1.2014
Bursa'da kent içi ulaşıma yeni yollar, köprü, kavşak ve raylı sistem yatırımlarıyla, şehirler arası ulaşımı ise deniz otobüsü, deniz uçağı ve helitaksi projeleriyle çözüm getiren Büyükşehir Belediyesi, şimdi de sorunun insan odaklı çözümü için düğmeye bastı. Ne kadar yatırım yapılırsa yapılsın, bireyler bilinçlenmeden trafik kazalarının ortadan kaldırılamayacağı gerçeğinden hareket eden Büyükşehir Belediyesi, vatandaşların trafik konusunda daha uyarlı, bilinçli ve kurallara uyumlu hareket etmesi amacıyla Bursa Emniyet Müdürlüğü işbirliğiyle 'Trafikte Gönüllü Uyum Hareketi' projesini başlattı. Dünya Sağlık Örgütü'nün 2013 Yol Güvenliği Raporu'na göre; trafik kazalarında ölüm oranının en yüksek olduğu bölgeler, Afrika ve Türkiye'nin de içinde bulunduğu Doğu Akdeniz. Ölümlü kazalardaki 5 ana risk faktörü ise hız, alkollü sürüş, kask kullanmamak, emniyet kemeri takmamak ve çocuk koltuğu bulundurmamak olarak öne çıkıyor.

TRAFİK KAZASI 8. ÖLÜM NEDENİ

Trafik kazaları dünyada ölüm nedenleri arasında 8'inci sırada yer alırken, kazada ölenlerin büyük çoğunluğunu 15-29 yaş arası gençler oluşturuyor. Acil önlem alınmazsa bu gidişle 2030'da trafik kazaları ölüm nedenleri arasında 5'inci sıraya yükselecek. Dünya genelinde yollarda her yıl ortalama 1 milyon 240 bin kişi trafik kazalarında ölüyor. 2007'den bu yana kaza sayısında fazla değişim olmadıysa da trafiğe çıkan araç sayısına göre oranlandığında son 6 yıl içinde trafik kazalarının yüzde 15 arttığı görülüyor. 2007-2010 arasında 88 ülkede trafik kazalarından ölüm oranlarının azalması alınacak önlemlerle bu sorununun çözülebileceğine işaret ediyor. Afrika her 100 bin kişiden 24.1 ile trafik kazasında ölümün en yüksek yaşandığı bölge olurken, Türkiye'nin içinde bulunduğu Doğu Akdeniz bölgesi ise 21.3 ile ikinci sırada yer alıyor.

'HAYAT SÜRSÜN TRAFİK SENSİN'
Raporda, trafik kazaların en aza indirilmesi için yapılması gereken uygulamalara da yer verildi. Hükümetlerin yaya ve bisiklet sürücüsü güvenliğini sağlayacak önlemleri artırması gerektiğine vurgu yapılırken, toplu ulaşım trafiğin akışını hızlandırmak ve sürüş güvenliğini garantiye almak açısından toplu ulaşımın yaygınlaştırılması gerektiği kaydedildi. Trafik kazalarının önlenmesi için toplumda farkındalık yaratacak kampanyaların hazırlanması gerektiğine de dikkat çekilirken, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Emniyet Müdürlüğü bu konuda önemli bir adım attı ve Bursa'da trafik konusun- da farkındalık yaratmak için 'Trafikte Gönüllü Uyum Hareketi'ni başlattı. Proje kapsamında yol kullanıcılarının bilinçlendirilmesi için yaya ve okul geçidi kullanımı, kırmızı ışığa uyum, emniyet kemerinin önemi, hız-kaza ilişkisi, gereksiz klakson kullanımı ile oluşan gürültü kirliliği ile mücadele, cep telefonu kullanımının riskleri, kent ulaşımında bisikletin önemi ve engelli ulaşım sistemlerinin tanıtılması gibi alanlarda halkı bilgilendirmek amaçlı görseller hazırlandı. Kampanyayla ilgili halkın bilinçlendirilmesi amacıyla hazırlanan basılı materyaller dağıtılırken, öğrencilere yönelik hazırlanan eğitim amaçlı çeşitli materyaller de okullarda dağıtılacak. Yollarda yapılacak trafik uygulamalarda, bursa il emniyet müdürlüğü trafik ekiplerince kampanya ile ilgili eğitici ve bilgilendirici faaliyetler gerçekleştirilecek. Bursa polisi trafik personeli tarafından kampanya ile ilgili öğrencilere, yol kullanıcılarına ve toplu taşım taşıt sürücülerine yönelik trafik eğitim faaliyetleri gerçekleştirilecektir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Trafikte uyum hareketi başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN