Golfün merkezi olacak

Turizmin ve sporun başkenti olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Bursa'da dünyanın en çok kazandıran sporlarından biri olan golf için adeta seferberlik başlatıldı

Giriş Tarihi: 24.1.2014
Yaklaşık 4 yıl önce kurulan Bursa Golf Kulübü'nün girişimlerine Büyükşehir'den sonra Ticaret ve Sanayi Odası da destek verdi. Bursa'nın dünyanın en çok kazandıran sporuna ev sahipliği yapabilmesi için kollar sıvandı. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Turizm Konsey Başkanı Hasan Eker, Bursa'nın iklim ve yeryüzü koşulları ile golf için uygun ortama sahip olduğunu söyledi. Bu sporun Bursa'da yaygınlaştırılması halinde, ekonomisine büyük katkı sağlayacağını savunan Eker, "Bursa bahar iklimini uzun yaşadığı için golf sporu için ideal bir şehir. Kent merkezine yapılacak golf sahaları ile şehrin rahat nefes alması sağlanabilir" diye konuştu.

'BÜYÜK KAZANÇ SAĞLAR'
Bursa'nın turizm açısından önemli avantajları bünyesinde barındırdığını söyleyen Eker, kentin birçok farklı spora ev sahipliği yapacak potansiyele sahip olduğunu dile getirdi. Kente önemli kazanç sağlayacak alanlardan birisinin golf olduğunu ifade eden Eker, "Golf, Bursa için çok önemli ve gerekli. Bu sporu, her ne kadar biraz daha zengin, burjuva sporu olarak görsekte bu bir kültürdür. Bir şehirde golf olması şehre değer katar. Yatırımcının gelmesi üst düzey insanların da gelmesini sağlar. Ayrıca ekonomiye çok büyük faydası olur. Önemli oranda istihdama da katkısı olur" diye konuştu. Bursa'nın hem iklim ve hem coğrafi olarak bu spora uygun olduğunu belirten Eker, şunları söyledi: "Golf, açık ve çim alanda, kurak havada oynanması gereken bir spor. Mesela Antalya'da insanlar saat 11.00 ile 16.00 saatleri arası çok sıcak olduğundan dolayı bu sporu yapamazlar. İngiltere'de bu spor gelişmiş durumda ama iklim olarak bu ülke çok yağışlı. Bursa bahar iklimini uzun yaşadığı için golf sporu için ideal bir kent. Şehir merkezine yapılacak alan ile nefes alabilecek bir yer de oluşturulabilir. Buraya tematik restoranlar, eğlence merkezi ile turizm altyapısı da yapmış oluruz." Golf oynanması için kentte 500 - 600 hektar düz alana ihtiyaç bulunduğunu belirten Eker, Nilüfer'de bulunan Uludağ Üniversitesi'nin karşısındaki Büyükşehir Belediyesi'ne ait Ürünlü Kamp Alanı'nda bu yerin mevcut olduğunu dile getirdi. Eker, böyle bir alanın kent merkezinde de yeşil bir alan kazandırılması açısından önemli olduğunu sözlerine ekledi.

FEDERASYONDAN TAM DESTEK
Daha önce Türkiye Golf Federasyonu Başkanı Ahmet Ağaoğlu ile görüşen ve Bursa'nın golf merkezi olması için tam destek alan Bursa Golf Kulübü Başkanı Gürkan Kaya, kente 18 delikli uluslararası normlarda bir golf sahası kazandırmanın şehrin tanıtımına, turizm gelirlerinin artmasına ve spor kültürümüzün gelişmesine büyük katkı sağlayacağını söyledi. Dünyada 61 milyon insanın golf oynadığını ve bunlardan 27 milyonunun golf sporu amaçlı seyahat ettiğine dikkati çeken Kaya, şunları söyledi: "ABD ekonomisinin yüzde 1.64'ü yani 196 milyar dolarlık gelir golf endüstrisinden karşılanıyor. İspanya golf sporundan 5 milyar euro, Türkiye ise 100-150 milyon euro gelir elde ediyor. Bursa 27 milyon golf sporu amaçlı seyahat eden turistten niçin pay almasın ve neden pay almak için gerekli yatırımları yapmasın?" Kaya, İngiltere'de bin 200, İsveç'te 600, İspanya'da 400, Portekiz'de de 160'ın üzerinde golf sahası bulunurken Türkiye'de sadece 23 golf sahası bulunduğunun da altını çizdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Golfün merkezi olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN