Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Türk girişimci Afrika pazarında büyüyor'

Bursalı kadın girişimcilere seslenen DEİK Afrika Başkan Yardımcısı ve Türk-Mısır İş Konseyi Başkanı Zuhal Mansfield, Türk şirketlerinin Afrika'da örnek yatırımlar yaptığına dikkat çekti

Giriş Tarihi: 24.1.2014
Bursa Girişimci İşadamları Derneği (BUGİAD) Kadın Girişimciler Konseyi'nin davetlisi olarak girişmcilerle buluşan Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Afrika Başkan Yardımcısı ve Türk-Mısır İş Konseyi Başkanı Zuhal Mansfield Türk iş çevrelerinin Afrika'daki başarısından söz etti. Afrika'da en büyük yatırımların Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika Cumhuriyeti'nden oluşan BRICS ülkeleri tarafından gerçekleştirildiğini söyleyen Zuhal Mansfield, Türk yatırımcılarının da Afrika pazarında yer almaya başladığını ifade etti. Arçelik firmasının yerel bir ev aletleri firmasını satın alarak Güney Afrika pazarına girdiğini belirten Mansfield, "Bu tür Türk girişimcilerin sayısının Afrika pazarında artmasını temenni ediyorum" dedi.

'AFRİKA PARLAYAN KITA'
Afrika'yı dünyanın parlayan kıtası olarak tanımlayan Zuhal Mansfield, Afrika'nın zengin doğal kaynakları ve genç nüfusu ile stratejik öneminin her geçen artırdığının altını çizdi. Afrika'nın yardıma değil yatırıma ve ticaret imkânlarının artırılmasına ihtiyaç duyduğunu belirten Mansfield, "Böylesine büyük ve önemli bir pazarda Türk iş dünyası güçlü bir şekilde yer almalı" dedi. Afrika kıtasındaki tüm ülkelere yatırım yapılabileceğini dile getiren Mansfield, Afrika'nın, insanların zihnine yanlış kodlandırıldığını belirtti. Yıllarca Etiyopya'nın sadece yardıma muhtaç bir ülke olarak gösterildiğini ifade eden Mansfield, Etiyopya'nın dünyanın yatırım merkezi haline dönüşmek üzere olduğunu söyledi. Mansfield, "80 milyon nüfusu ve yüzde 100'e varan teşviklerle yatırımcıların mutlaka ziyaret etmesi gereken bir ülke olan Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa, Afrika Birliği'nin merkezi konumunda ayrıca birçok dünya markası burada fabrika kuruyor" dedi.

FAVORİ KENYA VE KONGO

Kenya'nın da Doğu Afrika ekonomisinin merkezi konumunda olduğunu söyleyen Mansfield, ülkenin ciddi bir üretici olma yolunda ilerlediğini, sahip olduğu nüfus potansiyeli ile çevre ülkelerle yapılan ticarette merkez konumunda olduğunu belirtti. Verdiği seminerde Demokratik Kongo'dan da bahseden Mansfield, ülkenin yakın gelecekte ticaret için ciddi umutlar vaat ettiğini belirtti.

500 FİRMA 690 MİLYAR CİRO
Afrika'nın ilk 500 firmasının toplam ciroları 690 milyar dolar olduğunun altını çizen Mansfield, "Bize sürekli olarak fakir olarak gösterilen Afrika kıtasında yer alan Nijerya'nın GSYH'si 395 milyar düzeyindedir. Başkenti Lagos dünyanın en çok göç alan şehri. Haftada 6 bin kişi Lagos'a taşınıyor. Perakende pazarı her yatırımcının iştahını kabartıyor. Sadece kentin GSYH'si 41 milyar dolar. Birleşmiş Milletler, Lagos'un 20 yıl sonra dünyanın en büyük ve kalabalık kentleri arasında ilk 10'da olacağını söylüyor" diye konuştu. Gerçekleştirilen seminerin oldukça verimli geçtiğini dile getiren BUGİAD Kadın Girişimciler Komisyonu Başkanı Dilek Ataygeldi Afrika hakkında bilinmeyen birçok konu hakkında üyeleri bilgilendirdiği için Zuhal Mansfield'e teşekkür etti.

ÖRNEK GİRİŞİMCİ
Türkiye 'nin en başarılı iş kadınları arasında yer alan Zuhal Mansfield, yurtdışında yaşayan En Başarılı Girişimci Ödülü'nü 2000'de almıştı. 2002'de 'En İyi Madenci Ödülü' 2008'de 'En İyi Kadın Girişimci Ödülü' 2009'da ise 'En İyi Kadın İhracatçısı Ödülü' alan Mansfield, DEIK Afrika Başkan Yardımcılığı ve Türk-Mısır İş Konseyi başkanlığını yürütüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Türk girişimci Afrika pazarında büyüyor'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN