Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Boğmacaya dikkat!

Çoğu temmuz ve ekim ayları arasında görülen boğmaca vakaları korkutuyor. Boğmacaya yakalanan her 100 bebekten 4'ü hayatını kaybediyor

Giriş Tarihi: 26.1.2014
Medical Park Bursa Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıklar doktoru Uzm. Dr. Engin Kutay, boğmaca hakkında önemli bilgiler verdi. Kutay, "Boğmacaya yakalanan her 100 bebekten 4'ü hayatını kaybediyor. Boğmaca vakaların çoğu temmuz ile ekim ayları arasında görülür. Ne doğal hastalık ne de aşılama hastalığın tekrarı ve enfeksiyon için tam veya ömür boyu bağışıklık sağlamaz" dedi. Boğmacanın tüm yaş gruplarını etkileyen bir hastalık olduğunu belirten Kutay, "Boğmaca hava yoluyla yayılır ve çok bulaşıcıdır. Toksini ile solunum epiteli siliyalarını felce uğratır. Antibiyotikler bu toksinin etkilerini ortadan kaldırmaz. Boğmaca hastalığının kuluçka dönemi 4 ile 21 gün arasında değişir ve hastalık süresi 6 hafta sürebilir" dedi.

ÖKSÜRÜK ARTAR
Boğmacanın belirtileri hakkında da bilgi veren Uzm. Dr. Kutay şunları söyledi: "Boğmaca hastalığının çocuklarda özellikle bebeklerde klinik belirtileri, burun akıntısı, hapşırma, düşük ateş, hafif öksürük olarak başlar, sonrasında ciddi öksürük nöbetleri, yapışkan balgam, boğulma hissi, kusma olarak devam eder, daha hafif ve az sayıda öksürük şikayetleri ile biter. Ergen ve erişkinlerde ise boğazı sıkılır gibi hissetme, kesintisiz öksürük, boğulma hissi, zonklayıcı baş ağrısı, hıçkırık olmadan zorlu nefes alma olarak görülür. Boğmacada öksürük sonrası kusma tüm yaşlarda rastlanır. Boğmacanın temel komplikasyonları solunum durması, orta kulak iltihabı, zatürre gibi ikincil enfeksiyonlar ve güçlü öksürmeye bağlı sekellerdir. Yoğun bakım ve yapay solunum ihtiyacı genellikle 3 aydan küçük bebeklerde sınırlıdır. Bakterilerin neden olduğu zatürre ve ani solunum yetmezliği her yaşta ölümün genel sebebidir."

4'Ü HAYATINI KAYBEDİYOR
Öksürme sırasında artmış göğüs içi basıncın ve karın içi basıncın gözde kanama, vücudun üst kısmında ciltte kanama, burun kanaması, beyin kanaması, göbek ve kasık fıtığına neden olabileceğini ifade eden Kutay, "Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre her yıl dünyada 60 milyon boğmaca vakası ve bu hastalığa bağlı olarak 500 bin ölüm görülmekte. Boğmacaya yakalanan her 100 bebekten 4'ü hayatını kaybediyor" dedi.

BOĞMACA SIKLIĞI ARTTI
Son zamanlarda yapılan çalışmalar sonucunda, Türkiye'de ve dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi ergen ve erişkinlerde boğmaca sıklığının arttığını vurgulayan Kutay, sözlerini şöyle tamamladı: "Daha önceki yıllarda boğmaca olgularının yüzde 6.5'i ergen ve erişkin yaş grubunda iken, 2005'te bu oran yüzde 16.9'a yükseldi. Bebeklikte uygulanan dört doz boğmaca aşılaması uzun süreli koruyuculuk için yeterli olamayabilir. Okul çocukları, ergenler ve erişkinler enfeksiyona duyarlıdır. Bu nedenle, ülkemizde, 2010 ekim ayı itibariyle, ilköğretim birinci sınıflara ilave doz beşinci doz boğmaca aşısı rutin aşı takvimine eklendi. Ama yine boğmaca aşısı ömür boyu bağışıklık kazandırmadığı için ergen ve erişkinlerde boğmaca hastalığı sıklığı artmakta. Koza stratejisi ile yeni doğum yapan ailelerinde bebek ile teması olabilecek anne, baba, ergen kardeş, dede, nene ve bakıcıları boğmaca aşısı yapıp onların hasta olup yeni doğan bebeğe bu hastalığı bulaştırması engellenebilir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Boğmacaya dikkat!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN