Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Balıkçıların pelikanlarla zoraki dostluğu

Giriş Tarihi: 4.2.2014 15:12

Manyas Gölü'nde, çok sayıda pelikan, balıkçıların ağlarına büyük zararlar veriyor - Balıkçılar, pelikanları ağlarından uzak tutmak amacıyla onları balıklarla besliyor

Manyas Gölü'ndeki balıkçılar, pelikanları, ağlarından uzak tutmak için yakaladıkları balıklarla besliyor.

Manyas Gölü, çok sayıda türde binlerce kuşa ev sahipliği yapmasının yanı sıra sazan ve turna gibi tatlı su balıklarıyla balıkçılıkta önemli yer tutuyor.

Göle kıyısı bulunan köylerde çok sayıda aile, balıkçılıkla geçimini sağlıyor. Özellikle Irak'a ihraç edilen İsrail sazanı, bölge balıkçısına önemli gelir bırakıyor.

Balıkçılar, Manyas Kuş Cenneti'nin daimi konuklarından olan pelikanların, ağlarını parçalamasından yakındı.

Bereketli köyünün muhtarı Süleyman Sigo, AA muhabirine yaptığı açıklamada, pelikanların, yüzeye yakın ağlara takılan balıkları yemeye çalıştığını ve bunu yaparken ağlara büyük zarar verdiğini söyledi.

Bu yüzden balıkçıların, kıyıya gelen pelikanları ağlarından uzak tutmak için balıkla beslediğini dile getiren Sigo, "Pelikanların karnı tok olursa ağlardaki balıklara yönelmiyorlar. Bunun için kıyıya gelen her balıkçı, yakaladıkları balıklarla pelikanları besliyor. Balıkçılarla pelikanlar arasında zoraki bir dostluk var. 30 civarında pelikan da kıyıya yanaşan balıkçıyı takip eder ve balık atmasını bekler" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Balıkçıların pelikanlarla zoraki dostluğu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN