Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şehzade Mustafa'nın türbesi yenileniyor

Kanuni Sultan Süleyman'ın oğlu Şehzade Mustafa'nın da kabrinin bulunduğu Bursa'daki Muradiye Külliyesi, Büyükşehir Belediyesi'nin projesiyle restore ediliyor Tadilat çalışmalarını yerinde inceleyen Başkan Altepe, Şehzade Mustafa'nın kabrindeki tadilatın 2 ay içinde tamamlanacağını müjdeledi

Giriş Tarihi: 16.2.2014
Özel bir televizyon kanalında yayınlanan Muhteşem Yüzyıl'ın 123. bölümünde boğularak öldürülmesiyle yeniden gündeme gelen Şehzade Mustafa'nın kabri 2 ay içinde yeni yüzüyle ziyarete açılacak. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, öldürülen şehzadenin kabri basında dua etti. Yetkililerden bilgi alan Başkan Altepe, Bursa'daki tüm tarihi mirası ayağa kaldırmak için çalışmaların sürdüğünü ifade ederek, Osmanlı'nın ilk payitahtı Bursa'daki semtlerin sultanlar tarafından kurulduğunu söyledi. Muradiye Külliyesi'nin Sultan 2. Murat tarafından kurulan Fatih'in doğup büyüdüğü semti olduğunu belirten Başkan Altepe, "Bursa'daki tüm bu eserlerimizin restorasyonu belediyemiz tarafından sürdürülüyor. Bu külliyelerin de restorasyonunu komple üzerimize aldık. Tüm külliyeler, sultan türbeleri, büyük camiler tüm tarihi eserlerin bakımı, onarımı, temizliği, güvenliği ve her türlü hizmeti artık belediyemiz tarafından sürdürülüyor" dedi.

ORİJİNALİ KORUNACAK
Camisi, şifahanesi, medreseleri ve 12 türbeyle Muradiye Külliyesi'nin Bursa'nın en önemli merkezlerden biri olduğunu ifade eden Başkan Altepe, "Buradaki 5 asırlık eserler tekrar ilk günkü orijinal haliyle ayağa kaldırılacak. İlk 6 padişah, Cem Sultan, Fatih'in babası Sultan 2. Murat, annesi, çocukları 2. Beyazıt'ın eşi ve çocukları, Kanuni Sultan Süleyman'ın çocuklarının kabirleri burada bulunuyor. Şehzade Mustafa'nın kabri de bunlardan biri. Osmanlı sarayında ve tarihte önemli bir dönem noktası olan Şehzade Mustafa'nın türbesini bir kez daha ziyaret ederek duayla andık" dedi. Şehzade Mustafa'nın türbesindeki tadilatta yoğun bir çalışma olduğunu, diğer türbelerdeki çalışmaların da sürdüğünü ifade eden Başkan Altepe, "Buradaki 12 türbeden 3'ü bitti. Diğerleri de kısmen tamamlanıyor. 2 ay içinde bu türbenin de işi tamamlanır. Sırasıyla açılışı yapılacak" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şehzade Mustafa'nın türbesi yenileniyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN