Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ağaçların erken çiçeklenmesi üreticileri düşündürüyor

Giriş Tarihi: 17.2.2014 12:46

Lapseki'de meyve ağaçlarının erken çiçeklenmesi, üreticilerde olası bir don olayı karşısında ürün kaybı konusunda endişeye yol açtı.

Lapseki ilçesinde meyve ağaçlarının erken çiçeklenmesi, olası bir don olayı karşısında üreticileri ürün kaybı konusunda düşündürüyor.

Hava sıcaklıklarının bir süredir mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi, Türkiye'nin önemli kiraz ve şeftali üretim merkezleri arasında yer alan Lapseki'de meyve ağaçlarının erken çiçeklenmesine neden oldu.

Lapseki Ziraat Odası Başkanı Sadık Özdem, yaptığı açıklamada bu yıl meyve ağaçlarının oldukça erken uyandığını söyledi.

Ağaçların döneminden önce çiçeklenmesinin üreticiler için tehlike yarattığına dikkati çeken Özdem, "Bu yıl ağaçlar, geçen yıldan erken çiçeklendi. Geçen yıl özellikle erik üreticilerimiz, ağaçların erken çiçeklenmesinden dolayı hayal kırıklığına uğramıştı" dedi.

Özdem, önceki yıl yaşanan gelişmelerin bu yıl da olduğunu belirterek, "Bölgemizde bir aydan daha uzun süre kış şartları var. Bu sürede don olayı yaşanırsa çiçekler kurur. Bu yüzden üreticilerimiz adına korkuyorum" diye konuştu.

Meyve üreticisi Rıfat Kaşıkçı ise bu yıl geçen yıla göre 20-25 gün önce ağaçların çiçek açtığına işaret ederek, şunları kaydetti:

"Don olayı yaşanırsa, meyve alamayacağımızın kaygısını yaşıyoruz. Geçtiğimiz yıl bahçemden 4-5 ton civarı kayısı aldık. Bu yıl daha fazla olabilir ama don ve kırağı olursa yemek için bile kayısı bulamayız. Sadece kayısılar değil, şeftali ağaçları da uyanmaya başladı. İnşallah bir felaket yaşanmaz, hayırlısı, nasipten fazlası olmaz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ağaçların erken çiçeklenmesi üreticileri düşündürüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN